اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت
آخرین مطالب سایت
249 بازدید ۲۳ام اردیبهشت ۱۳۹۶ admin علمی بدون نظر

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است


در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع استدر افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

 

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است

 

رابطه سیگار و بیماریها

طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت در هر ‌٨ ثانيه يك نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد.  نتايج تحقيقات حاكي از آن است چنانچه افراد در سنين نوجواني شروع به كشيدن سيگار كنند (بيش از ‌٧٠ درصد موارد سيگاري شدن در اين مرحله اتفاق مي‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال يا بيشتر به اين عمل ادامه بدهند بين ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادي كه به هيچ‌وجه در زندگي سيگار نكشيده‌اند، خواهند مرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  تنها سرطان ريه يا بيماريهاي قلبي پيامدهاي استعمال دخانيات نيست بلكه مجموعه‌اي از مسايل و مشكلات بهداشتي در ارتباط با مصرف مواد دخاني وجود دارد كه مي‌تواند به لحاظ شرايط جسماني و مقاومت ايمني در افراد سيگاري بروز مي‌كند، كه برخي از آنها عبارتند از:

‌١- از دست دادن موها

با تضعيف سيستم ايمني افراد سيگاري در اثر مصرف مواد دخاني، بدن اين افراد مستعد ابتلا به انواع بيماريها از جمله «لوپوس اريتماتوز» مي‌شود كه اين بيماري مي‌تواند عامل از دست دادن موها، ايجاد زخم‌ در دهان، جوش‌هاي پوست روي صورت، سر و دست‌ها شود.

‌٢ – آب مرواريد (كاتاراكت(

افراد سيگاري ‌٤٠ درصد بيش از افراد ديگر در معرض ابتلا به آب مرواريد، كدر شدن عدسي چشم و ممانعت از عبور نور و در نهايت نابينايي هستند.

‌٣ – چين و چروك

استعمال دخانيات باعث از بين بردن پروتئين‌هاي انعطاف دهنده پوست مي‌شود؛ همچنين باعث تحليل بردن ويتامين A و محدود كردن جريان خون در عروق پوست مي‌گردد.

پوست افراد سيگاري خشك و داراي خطوط و چين خوردگي‌هاي ريزي در اطراف لبها و چشمهاست.

‌٤ – ضايعات شنوايي

افراد سيگاري ‌٣ برابر بيش از افراد غير سيگاري به عفونت گوش مياني دچار مي‌شوند.

‌٥ – سرطان پوست

افراد سيگاري ‌٢ برابر بيشتر از افراد غير سيگاري در معرض خطر ابتلا به نوعي سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگي روي پوست) قرار دارند

‌٦ – فساد دندانها

افراد سيگاري ‌٥/١ مرتبه بيشتر از افراد غير سيگاري در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

‌٧ – پوكي استخوان

منواكسيد كربن يكي از اصلي‌ترين گازهاي سمي در خروجي اگزوز اتومبيل و دود سيگار است، ميل تركيبي اين گاز با خون بسيار بالاتر از اكسيژن است. اين گاز باعث كاهش قدرت عمل اكسيژن در خون افراد سيگاري حرفه‌اي تا ‌١٥ درصد مي‌شود.

استخوان‌هاي افراد سيگاري تراكم خود را از دست داده و به راحتي شكسته مي‌شود همينطور زمان التيام يافتن و جوش خوردن آنها پس از شكستگي تا ‌٨٠ درصد افزايش پيدا مي‌كند.

٨ – بيماريهاي قلبي

بيماريهاي قلبي ـ عروقي ناشي از استعمال دخانيات بيش از ‌٦٠٠ هزار نفر را در سال در كشورهاي توسعه يافته از بين مي‌رود استعمال دخانيات باعث افزايش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزايش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگي عروق و نهايتا ايجاد حمله قلبي و سكته مي‌شود.

‌٩ – زخم معده

استعمال دخانيات مقاومت معده را در برابر باكتريها پايين مي‌آورد؛ همچنين باعث تضعيف معده در خنثي سازي اسيد معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جاي ماندن باقيمانده اسيد در معده و در نتيجه تخريب ديواره آن مي‌شود.

زخم معده افراد سيگاري به سختي درمان مي‌شود و احتمالي بهبودي آن تا زماني كه فرد سيگاري است اكثرا اندك می باشد.

‌١٠- تغيير رنگ انگشتان

قطران موجود در دود سيگار در اثر استعمال مستمر دخانيات روي انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغيير رنگ آنها به قهوه‌اي مايل به زرد مي‌شود.

‌١١ – سرطان رحم و سقط جنين

استعمال دخانيات در دوران بارداري مي‌تواند باعث افزايش خطر زايمان نوزاد با وزن كم و بروز مسايل بهداشتي در آينده شود. سقط جنين در مادران سيگاري ‌٢ تا ‌٣ برابر بيشتر است

‌١٢ – تغيير شكل دادن سلولهاي جنسي در مردان

استعمال دخانيات باعث كاهش تعداد اسپرم و كاهش جريان خون در آلت تناسلي مردان و ناتواني جنسي در اين افراد مي‌شود. ناباروري جنسي در مردان سيگاري نيز متداول‌تر از افراد غير سيگاري است.

‌١٣ – سرطان

بيش از ‌٤٠ عنصر سرطانزا در دود سيگار وجود دارد احتمال سرطان ريه ‌٢٢ مرتبه بيشتر از افراد غير سيگاري است.

طبق تحقيقات بي شماري كه انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانيات توسط افراد سيگاري، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌هاي ديگر از قبيل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌٦ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بيني (‌٢ مرتبه بيشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مري (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده ٢ تا ‌٣ برابر)، كليه (‌٥ برابر)، آلت تناسلي مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده٢ تا ‌٥ برابر) مقعد (‌٥ تا ‌٦ برابر) وجود دارد

سیگار و مضرات آن و روش های ترك آن

شما را به جان مادرتان، به اين ۲۲ دليل سيگار نکشيد!

افراد سيگاري نه تنها سـلامـتـي خـود را در مـعـرض انــواع بيماري هاي خطرناك قرار مي‌ دهـنـد، بـلـكه بـاعث رنجش و آزرده خاطر شدن اطرافيانشان مي گردند. متأسفانه امـروزه برخي افراد سيـگار كـشـيـدن را نشانـه بلـوغ و يـا حتي «كلاس» خود محسوب مي كنند و با پـك زدن هـاي آنچناني سعي در خودنمايي و فخرفروشي دارند.

عوارض و صدمات ناشي از استعمال سيگار تقريـبـاً بـراي همگي ما آشكار و معلوم است امـا در ايـن بـخـش بـه ۲۲ دليل مهم براي ترك سيگار اشاره مي كنيم:

۱- ظاهر آراسته تر با حذف لكه هاي روي انگشتان و دندانهايتان.

۲- حذف بوي بد دهان ناشي از كشيدن سيگار و تنفس راحت تر.

۳-حذف بوي سيگار از لباس، مو، و بـدنـتـان و تـمـام وسـايـلـي كه با آنها سروكار داريد.

۴- پيشگيري از پيدايش چين و چروك زودرس در پوست صورتتان.

۵- حذف مشكلات تنفسي از قبيل: خس خس حين تنفس، سرفه ، برونشيت مزمن، و از همه مهمتر سرطان ريه.

۶- بازيافت دوباره حس بويايي و چـشايي كـه بـر اثر استعمال سيگار از حساسيتشان كاسته شده است. دوباره طعم واقعي غذايتان را احساس خواهيد كرد.

۷- احساس سرزندگي و شادابي دوباره در زندگي، افزايش قواي جسماني.

۸- خواب بهتر و راحت تر.

۹- كاهش خطرات بيماري هاي قلبي ، نـفـخ، فـشـارخـون بـال ا، تـپـش قـلـب، زخـم مـعده ، برگشت اسيد معده، سرطان دهان و تعداد بيشماري از سرطان هاي گوناگون .

۱۰-  كاهش بيش از ۵۰ بيماري و عارضه هاي گوناگون.

۱۱-  دوباره كنترل رفتار خود را به دست خواهيد آوريد و با رهايي از زنـدان اعـتـيـاد بـار ديگر حس آزادي را باز پس خواهيد گرفت.

۱۲- كاهش خطر آسيب رسيدن به نوزاد در زنان باردار.

۱۳- افزايش طول عمر (افرادي كه به طور مستمر سيگار مي كشند به طور متوسط ۱۶ سال از عمر خود را از دست مي دهند)

۱۴- فراهم آوردن يك محيط سالم و سلامت براي كودكان وتمام افرادي كه با آنان زندگي مي كنيد.

۱۵- الگوي مناسبي براي فرزندانتان خواهيد بود .

۱۶- حذف هـزيـنـه هـاي خريد سيگار كه قابل توجه بوده و مي توان آن را صرف امور بهتري كرد.

۱۷- رهايي از صدها ماده سمي و سرطان زاي موجود در سيگار.

۱۸- تردد و مسافرت به وسيله قطار، هواپيما و اتوبـوس بـراي شـما و ديـگر افراد سهل تر و دلپذيرتر خواهد شد.

۱۹-  ديگر در محل كارتان مجبور نيستيد براي سيگار كشيدن از اتاق خارج شويد!

۲۰-  بـا تـرك ايـن عـادت نـادرسـت اعـتـمـاد بـه نـفس خود را افزايش دهيد و به اراده خودتان بباليد.

۲۱- از دنبال جا سيگاري گشتن خلاصي مي يابيد.

۲۲-  از آن مهمتر ديگر نيازي به مطالعه دوباره اين مقاله نخواهيد داشت!

لذت ترك سیگار

فوايد زود هنگام و تدريجى ترك سيگار

۲۰ دقيقه بعد از استعمال آخرين سيگار، فشارخون شما پايين مى آيد و به سطح معمولى مى رسد. درجه حرارت دست ها و پاهاى شما افزايش مي يابد و به حد طبيعى مى رسد.

۸ ساعت بعد از ترک:   منواكسيد كربن در خون شما پايين آمده و به حد مطلوب مى رسد.

۲۴ ساعت بعد از ترك: احتمال حمله قلبى در بدن شما كاهش مى يابد.

دو هفته تا سه ماه بعد از ترك: گردش خون شما پيشرفت مى كند و عملكرد ريه نيز تا ۳۰ درصد افزايش مى يابد.

يك تا ۹ ماه بعد از ترك: سرفه ، ترشحات و گرفتگى سينوس ، خستگى و كوفتگى و ميزان كم آوردن نفس كاهش مى يابد. موهاى ريزى كه با حركت دودى شكل خود خلط را به بيرون از ريه مى رانند، دوباره وظيفه طبيعى خود را در ريه شروع مى كنند و توانايى جابه جايى خلط را به دست مى آورند، ريه را تميز مى كنند و به اين ترتيب عفونت كاهش مى يابد.

۱۰ سال بعد از ترك: نرخ مرگ ناشى از سرطان ريه نسبت به كسانى كه به سيگار كشيدن خود ادامه مى دهند، نصف مى شود. احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو، مرى، مثانه، كليه و لوزالمعده نيز كاهش مى يابد.

۱۵سال بعد از ترك: احتمال بيمارى هاى كرونرى قلب به اندازه يك غيرسيگارى کاهش مي يابد.

نتايج آنى و ظاهرى ترك سيگار

ترك سيگار به شما كمك مى كند تا عوامل زيان آور تنباكو را در ظاهر خود از بين ببريد:

چين و چروك زودرس در پوست، بوى بد دهان ، زردى دندان ها، بيمارى هاى لثه، بوى بد لباس ها، زردى دست ها. پشت پا زدن به عادت استعمال تنباكو مزاياى ديگرى نيز به ارمغان مى آورد كه شما خيلى زود متوجه آن خواهيد شد.تعدادى از اين مزايا در هفته هاى اول به تدريج پديدار مي شود و زندگى شما را روز به روز لذت بخش تر مى كند:

– غذا طعم بهترى پيدا مى كند.

-حس بويايى به حالت طبيعى خود برمى گردد.

-براى فعاليت هاى روزانه مانند بالا رفتن از پله، كارهاى سبك خانه و غيره، نفس كم    نمى آوريد.

اميد دستيابى به سلامت بيشتر يك دليل خوب براى ترك سيگار است، اما دلايل مهم ديگرى نيز وجود دارد. استعمال سيگار هزينه زيادى دارد. خسارت اقتصادى استعمال سيگار حدود ۳۹۱/۳ هزار دلار در سال براى هر سيگارى تخمين زده شده است. آيا واقعاً بدون در نظر گرفتن مشكلات بهداشتى مى خواهيد به آتش زدن پول هايتان ادامه دهيد؟!

هزينه

سيگاري بودن گران است. به دست آوردن مبلغى كه روزانه صرف خريد سيگارتان مى شود، چندان سخت نيست. رقم به دست آمده را ضرب در ۳۶۵ كنيد!! اين رقم برايتان تعجب آور است. حال اين عدد را ضرب در سال هايى كه سيگار مى كشيد!!! نتيجه به دست آمده شما را مبهوت مى كند. فكر كنيد كه با اين مبلغ چه چيز هايى مى توانستيد بخريد!! اين بدون در نظر گرفتن خسارت هاى وارد شده بر سلامت و ايمنى زندگى و هزينه اى است كه صرف به دست آوردن سلامت از دست رفته شما مى شود.

پذيرش اجتماعى

امروزه سيگار كشيدن از نظر اجتماعى كمتر مورد پذيرش قرار مى گيرد. در عين اين كه امكان اجراى تصميمات مبنى بر عدم استعمال دخانيات در همه جاى كشور وجود ندارد در بسيارى از اماکن عمومى استعمال دخانيات ممنوع است و بسياري از كارفرمايان نيز ترجيح مى دهند افراد غيرسيگارى را استخدام کنند.

مطالعات نشان مى دهد كه كاركنان سيگارى هزينه بيشترى به كارفرمايان تحميل مى كنند. زيرا بيشتر اوقات با حالت بيمار سركار حاضر مى شوند و كاركنانى كه نسبت به غير سيگارى ها بيشتر بيمار مى شوند خرج كارفرما را براى جايگزينى فرد بالا مى برند.

سلامت ديگران

سيگارى ها نه تنها به سلامت خودشان صدمه مى زنند بلكه بهداشت و سلامت اطرافيان را نيز به مخاطره مى اندازند. وجود «دود دست دوم» (دود باقى مانده از سيگار كشيدن فرد سيگارى در محيط به همان مقدار خطرناك است كه کشيدن خود سيگار. مطالعات نشان داده است كه دود دست دوم سالانه موجب مرگ هزاران نفر مبتلا به سرطان ريه و بيماران قلبى در ميان افراد غير سيگارى كه فقط در معرض اين دود قرار گرفته اند، شده است.

بچه هاى مادران سيگارى خصوصاً اگر مادران در دوران باردارى هم سيگار مصرف كنند، در خطر ابتلا به آسم هستند و يا خطر بروز مرگ ناشى از نوعى سندرم؛ سيگاري بودن مادر باردار احتمال تولد نوزاد كم وزن را افزايش مى دهد. نوزادان و كودكانى كه در معرض دود سيگار هستند بيشتر دچار عفونت هاى گوش، سرماخوردگى ، برونشيت و ديگر مشكلات تنفسى مى شوند. همچنين دود سيگار مى تواند موجب سوزش چشم، سردرد، تهوع و سرگيجه شود.

الگوى تربيتى مناسب

تقريباً همه سيگارى ها مى گويند كه نمى خواهند بچه هايشان سيگارى شوند در حالى كه بچه ها از رفتار والدين خود الگو بردارى مى كنند و بچه هايى كه پدر و مادرشان سيگارى هستند بيشتر تمايل به شروع استعمال دخانيات از خود نشان مى دهند. شما مى توانيد يك الگوى خوب براى فرزندانتان باشيد، به شرط اين که همين حالا اقدام به ترك سيگار كنيد.

سيگار نكشيد!

استعمال دخانيات مهمترين عامل مرگ هاي قابل پيشگيري است.

– دود تنباكو و سيگار حاوي بيش از ۴۰۰۰ ماده شيميايي است كه شمار زيادي از آنها مواد محرك يا سمي و سرطان زا هستند.

– دود سيگار بيش از ۴۰ نوع تركيب سرطان زا دارد.

– جزء اعتياد آور سيگار، نيكوتين است كه با اثر بر دستگاه اعصاب مركزي موجب اعتياد مي شود. نيكوتين سيگارو تنباكو به سرعت جذب جريان خون مي شود و ظرف ۳۰ ثانيه به مغز مي رسد و روي سلولهاي عصبي آن اثر مي گذارد.

– برخي گازهاي سمي موجود در دود سيگار عبارتند از : مونوكسيد كربن ، آمونياك ،   دي متيل نيتروزامين ، فرمالدييد ، سيانيد هيد روژن و آكرولئين .

-دود تنباكو و سيگار مانند آزيت ( پنبه نسوز) ، آرسنيك ، بنزن و گاز رادون جزء مواد سرطان زا ي درجه يك طبقه بندي مي شود.

– نيتروزامين ها فعال ترين مواد سرطان زاي موجود در دود سيگار و تنباكوهستند.

–  خطر پيدايش سرطان در سيگاري ها بيشتر از ديگران است و اين افراد حداقل ۱۵ سال زودتر از غير سيگاري ها به سنين در معرض خطر سرطان مي رسند.

– ذرات زيان آور موجود در دود سيگار شامل موادي مانند قطران ، نيكوتين ، بنزن و    بنزو پيرن است.

– دود سيگار براي اطرافيان نيز زيان آور است . ۸۵% دود سيگاري كه دريك اتاق جمع   مي شود، ناشي از سوختن نوك سيگار است و نه دودي كه فرد سيگاري از راههاي     هوايي اش خارج مي كند.

– بيش از ۳۰ درصد مرگهاي ناشي از سرطان مربوط به استعمال دخانيات است .

– علت بيش از ۸۰% مرگهاي ناشي از سرطان ريه، استعمال دخانيات است .

– خطر مرگ ناشي از سرطان ريه با افزايش تعداد سيگارهايي كه فرد در روز مي كشد، زياد مي شود.

– خطر بيماري قلبي و سرطان ريه در افراد غير سيگاري كه در خانه در معرض دود سيگار اطرافيانشان هستند، ۲۵% بيشتراز ديگران است.

– در افرادي كه سالهاي زياد حتي تا زمان ميانسالي سيگار كشيده اند، قطع كامل استعمال دخانيات خطر پيدايش سرطان ريه را به ميزان زيادي كاهش مي دهد.

–  استعمال دخانيات ( به هر شكل ) يك عامل خطر براي سرطانهاي حنجره ، حفره دهان و مري به شمار مي رود.

– بيش از ۹۰% مبتلايان به سرطان حفره دهان از تنباكو به صورت كشيدن ( تدخيني ) يا جويدني استفاده كرده اند. سرطان هاي حفره دهان شامل سرطان هاي لب، زبان ، دهان وگلو است.

– خطر پيدايش سرطان سينه درزنان سيگاري و حتي در زناني كه درمعرض دود سيگاراطرافيان هستند ( درمكانهاي سربسته )، بيش از زناني است كه با دود سيگار تماس ندارند.

– استعمال دخانيات خطر سرطان لوزالمعده را افزايش مي دهد و با ترك دخانيات، درصد اين خطر پس از چند سال مشابه افراد غير سيگاري خواهد شد.

– خطرسرطان خون ( لوسمي ) در سيگاري ها بيشتر از ساير افراد جامعه است .

۵۰درصد سرطان هاي مثانه در مردان و بيش از ۳۰% سرطان هاي مثانه درزنان با استعمال دخانيات ارتباط دارد و سرطان كليه نيزدر افراد سيگاري شايع تر است .

– سيگار عامل مهم ايجاد سرطان هاي ريه ، حفره دهان ، گلو ، حنجره ، مثانه و… است و مبارزه با سيگار مهمترين راهكار پيشگيري از سرطان است.

اگر سيگار مي كشيد ، هر چه زودتر آن را ترك كنيد و اگر سيگاري نيستيد، هرگز طرف آن نرويد زيرا نيكوتين موجود در تنباكو اعتياد آور است .

–  با خوردن سبزيها و ميوه جات تازه و مواد غذايي پر فيبر، خطر بروز سرطان هاي دستگاه گوارش را كاهش دهيد.

–  مصرف زياد نوشابه هاي الكلي همراه با سیگار موجب پيدايش سرطان مي شود .

–  اشكال در بلع به ويژه مواد جامد غذا بايد به طور جدي پيگيري شود.

– در صورت پيدايش برجستگي يا لكه يا خونريزي درحفره دهان يا وجود زخم طول كشيده ، سريعاً به پزشك مراجعه كنيد .

– در صورت همراهي سرفه هاي مزمن با خلط خوني يا گرفتگي صدا سريعاً به پزشك مراجعه نماييد.

– اگر سيگاري هستيد ، در صورت افزايش دفعات سرفه يا پيدايش تغيير صدا سريعاً به پزشك مراجعه كنيد. اين تغييرات ممكن است ناشي از سرطان ريه باشد.

–  كاهش وزن زياد ، بي اشتهايي و تب ها ي مزمن مي توانند نشانه بدخيمي باشند . در صورت وجود اين علائم به پزشك مراجعه نماييد.

–  پيدايش توده هاي بزرگ شونده در هر جاي بدن ممكن است نشانه اي از يك سرطان باشد.

-پيشگيري بسيار بهتر از درمان است.

مصرف تنباکو به هر شکل مرگ آور است

سازمان بهداشت جهانی: مصرف تنباکو به هر شکل مرگ آور است

سازمان بهداشت جهانی روز ‘دخانيات ممنوع’ خود را با اين هشدار برگزار کرده است که صنعت دخانيات با توجه به مقررات سختی که در کشورهای مختلف در مورد کشيدن سيگار و تبليغ در اين باره اجرا شده، توليد محصولات ديگری مانند تنباکوی جويدنی، انفيه (گرد توتون) و قليان را افزايش داده است.

اين سازمان از کشورهای جهان خواسته است تا تدابير فوری برای کنترل بازاريابی اين دست از محصولات تنباکو – که به ويژه جوانان و زنان را هدف قرار داده – و همچنين مصرف آنها اتخاذ کنند.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود به مناسبت “روز دخانيات ممنوع” می گويد بر خلاف آنچه تبليغ شده است اين محصولات سالم تر از سيگار نيستند.

به مناسبت روز جهانی “دخانيات ممنوع” برنامه های متعددی در کشورهای مختلف برپاست تا در مورد خطرات انواع دخانيات آگاهی بيشتری به مردم به ويژه نوجوانان داده شود. موضوع

ا ا مسال روز جهانی دخانيات ممنوع “مرگ آور در هر شکل و پوشش” است.

نظر سنجی سازمان بهداشت جهانی از هفتصد و پنجاه هزار نوجوان ۱۳ تا ۱۵ سال در کشورهای مختلف همچنين نشان داده که در استعمال انواع دخانيات در ميان اين گروه سنی نگران کننده است.

اين گزارش می گويد که يازده درصد از نوجوانان محصولات تنباکو به غير از سيگار را مصرف می کنند در حالی که ۹ درصد سيگار می کشند.

سازمان بهداشت جهانی تبليغات نادرست بازار را که می گويد استعمال شکل های ديگر تنباکو بی خطر است دليل گسترش مصرف اين گونه محصولات می داند.

اين سازمان خواستار مقررات شديدتری در مورد محصولات تنباکو شده است و می گويد که دخانيات در هر شکل آن مرگ آور است.

روزانه حدود ۱۳ هزار و پانصد نفر در دنيا بر اثر بيماريهای مرتبط با مصرف دخانيات جان می بازند.

کنوانسيون دخانيات

کنوانسيون کنترل دخانيات سازمان بهداشت جهانی فوريه سال گذشته ضمانت اجرايی يافت. سازمان بهداشت جهانی اين کنوانسيون را که مدت ده سال در دست بررسی بود به اميد پيشگيری از پنج ميليون مرگ ساليانه ناشی از مصرف دخانيات به اجرا درآورده است.

اين سند اولين معاهده جهانی درباره بهداشت عمومی است و کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی ملزم به اعمال مفاد آن هستند.

کشورهايی که اين کنوانسيون را تصويب کرده اند، اکنون سه سال وقت دارند تا روی بسته های سيگار هشدارهای جدی بهداشتی بچسبانند و پنج سال فرصت دارند تا تبليغات دخانيات را ممنوع کنند. آنها بايد پيروی خود از اين معاهده را بصورت منظم به سازمان بهداشت جهانی گزارش کنند.

اين کشورها می توانند عليه کشورهايی که اين کنوانسيون را تصويب نکرده اند و کشورهای توليد کننده دخانيات که مبارزه شان را تضعيف می کنند، به سازمان بهداشت جهانی شکايت کنند.

سازمان بهداشت جهانی اميدوار است که اين معاهده به ويژه در کشورهای در حال توسعه مفيد باشد، زيرا اين جوانان کشورها هدف تبليغات صنعت دخانيات قرار می گيرند.

آمار نشان می دهد که ۸۴ درصد از ۸/۱ ميليارد مصرف کننده دخانيات جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که نقش بسزايی در اجرايی کردن اين کنوانسيون داشتند. دوسوم تصويب کنندگان، از کشورهای در حال توسعه هستند.

رابطه سیگار و بیماریها – سایت پزشکان بدون مرز

www.pezeshk.us › آموزش سلامت

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، تنها سرطان ريه يا بيماريهاي قلبي پيامدهاي استعمال دخانيات نيست … ناباروري جنسي در مردان سيگاري نيز متداول‌تر از افراد غير سيگاري است. …. سرطان هاي مثانه درزنان با استعمال دخانيات ارتباط دارد و سرطان كليه نيزدر افراد سيگاري شايع تر است . … روش هایی ساده برای طولانی تر کردن عمر …

آشنایی با عوارض سیگار – سایت پزشکان بدون مرز

www.pezeshk.us › اعتیاد و مواد مخدر

افرادی که سیگار می‌کشند، زودتر به آنفولانزا دچار می‌شوند و بیماری‌های آنان نیز دیرتر … خطر حمله‌ی قلبی در افراد سیگاریِ زیر ۴۰سال، ۵‌برابر‌ افراد غیرسیگاری است. …. عفت زن همچون کبوتر هایی هستند که چون ازمأمن و مأوای خود جستند دیگر باز نمی گردند؟ …. محیط و حرفه ای · بيماريهاي غير واگير شايع · بيماريهاي واگیر شايع ايران و جهان …

[DOC]عوارض سیگار و بیماری های آن

ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/…/yazd/…/avarez_cigar_va_bimariha.an.doc

تنها سرطان ريه يا بيماريهاي قلبي پيامدهاي استعمال دخانيات نيست بلكه مجموعه اي از …. ناباروري جنسي در مردان سيگاري نيز متداول تر از افراد غير سيگاري است. ….. درزنان با استعمال دخانيات ارتباط دارد و سرطان كليه نيزدر افراد سيگاري شايع تر است .

: رابطه سیگار و بیماریها – دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › علوم طبیعت › علوم پزشکی (طب) › پزشکی

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند … تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه … افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی …

بیماری هایی که از سیگار کشیدن به وجود می آیند – سماتک

www.samatak.com/health/doctor/diseases-associated-with-smoking.html

خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده … سیگار در ابتلا به بسیاری از بیماری های شایع چشم مانند: پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از … سیگار کشیدن تولید سیانید کرده که برای شبکیه سمی است و ممکن است منجر به …

بیماری‌های مرگبار ناشی از سیگار کشیدن – راسخون

rasekhoon.net › مقالات › پزشكي سلامت › دانستنيهاي پزشكي

۱۹ آبان ۱۳۹۵ – افراد سیگاری ممکن است به برخی بیماری‌های کشنده مانند سرطان، بیماری‌های … سرطان دهان که از سرطان‌های شایع در افراد سیگاری به شمار می‌رود معمولاً از لب‌ها یا … بیماری‌های انسداد ریه مزمن یا به اختصار COPD گروهی از بیماری‌هایی هستند که …

بیماری‌هایی که در اثر سیگار کشیدن ایجاد می‌شود – راسخون

rasekhoon.net › مقالات › پزشكي سلامت › بيماريها و روش درمان › سایر بیماری ها

۱۸ بهمن ۱۳۹۴ – در زیر به مشکلاتی که افرادی سیگاری با آن‌ها روبرو هستند اشاره شده است. بیماری‌هایی که در اثر سیگار کشیدن ایجاد می‌شود فردی که به سیگار اعتیاد …

تاثیر سیگار بر دستگاه قلب و عروق – تبیان

article.tebyan.net › صفحه اصلي › سلامت › سلامت جامعه › مصرف دخانیات

از میان شایع ترین بیماری‌هایی که با استعمال دخانیات در ارتباط است، بیماری‌های آترواسکلروز قلبی-عروقی، سرطان‌ها، … تغذیه در افراد سیگاری چگونه باید باشد ؟

عوارض و مضرات سیگار – ترک سریع سیگار

www.zendegany.com/cigarettes/65-effects-of-smoking.html

بر این اساس، احتمال مبتلا شدن افراد سیگاری به انواع سرطان هایی از قبیل … كه همه بيماري هاي ناشي از سيگاركشيدن، در افراد سيگاري دست دوم هم ممكن است ايجاد شود مثلاً …

بیماری های روده در افراد سیگاری شایعتر است | خبر فارسی

khabarfarsi.com/n/3071369

۸ مرداد ۱۳۹۱ – بیماری های روده در افراد سیگاری شایعتر است. تهران / واحد مرکزی خبر/ … با آدم هایی که پشت سرمان بدگویی می کنند، چه کنیم؟ بدگویی و غیبت پشت …

بیماری روده در افراد سیگاری شایعتر است | محققان علوم …

www.ghatreh.com/news/nn10557234/بیماری-روده-افراد-سیگاری-شایعتر-است

۹ مرداد ۱۳۹۱ – بیماری روده در افراد سیگاری شایعتر است … آب هندوانه چاق کننده است؟ … رویای جاودانگی؛ عجیب ترین روشهایی که انسان ها در طول تاریخ برای فرار از …

سرطان حنجره در افراد سیگاری شایع تر است – باشگاه خبرنگاران

www.yjc.ir › علمی پزشکی › بهداشت و درمان

۱۷ شهریور ۱۳۹۱ – یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: افراد سیگاری بیش تر در معرض … وی گفت: این بیماری اغلب در افرادبالای ۴۰ سال شایع است و این بیماری در …

کمردرد در افراد سیگاری شایع تر است – بیماری – سلامت نیوز

www.salamatnews.com › بیماری

۷ آبان ۱۳۹۱ – در بررسی های آماری مشخص شده است که کمردرد در افراد سیگاری شایع تر است. … دفترچه به بیمار می دهند، حرکتهایی که بیمار می تواند در خانه انجام دهد.

کمردرد در افراد سیگاری شایع تر است – پورتال پزشکي …

www.sportmedicine.ir/modules.php?name=contents&t=1729

در بررسی های آماری مشخص شده است که کمردرد در افراد سیگاری شایع تر است. … است که معمولاً به صورت یک بروشور یا دفترچه به بیمار می دهند، حرکت هایی که بیمار می …

سیگار و مضرات آن – مقاله درباره ی هر موضوعی – پرشین بلاگ

maghale-aval.persianblog.ir/page/785

تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ای از … ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است. …. سیگار می‌کشند شایع است و یکی از علل سیگار کشیدن آنها نیز می‌تواند همین امر باشد.

مضرات سيگار و قلیان (تاپیک جامع دخانیات) [آرشيو] – …

forum.p30world.com › … › علم و آموزش › موضوعات علمی › زیست شناسی، پزشکی

۱۹ اسفند ۱۳۸۴ – برونشيت مزمن: حدود ۴/۳ موارد علت اين بيماري مصرف سيگار است اين …. دود سيگار افراد سيگاري ، به کودکان و زنان باردار بيشتر از ساير …. كشيدن سيگار شايع ترين عامل شناخته شده اي است كه با برونشيت مزمن … سيگار نه تنها باعث افزايش انواع بيماري ها وسرطان هاي ريه مي شود بلكه احتمال ابتلا به سرطان هايي نظير …

بیماری مزمن انسدادی ریه – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/بیماری_مزمن_انسدادی_ریه

برخی افراد ممکن است نشانه‌های این بیماری را با سرفهٔ افراد سیگاری اشتباه بگیرند. ….. در مناطقی از جهان که نقص آنتی تریپسین آلفا-۱شایع است، باید از افراد دچار …

خانه بهداشت اسحاق بازار – یکی از عوامل مهم سرطان های بدن …

www.soopak.blogfa.com/post/107

سیگاری تحمیلی شخصی است که به صورت عیر داوطلبانه در معرض دود سیگار دیگران باشد . شخصی که با افراد سیگاری زندگی می کند ودر معرض دود سیگار قرار می گیرد مثل این است … *بیماران مصرف کننده دخانیات دیرتر ازبیماران دیگر بهبود می یابند. … سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آنها سیگار کی کشد شایع تر است.

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات – اخبار > سيگار …

tpcrc.sbmu.ac.ir/?siteid=188&pageid=6706&newsview=8864

افرادی که قلیان می کشند ، چون پک های طولانی و عمیقی می زنند به عوارض بیماری ریوی ، به …. لخته می شود و انعقاد خون غیر طبیعی ، در شرائین معتادان به دخانیات شایع است. ….. آزمایشها و شواهد پزشکی نشان داده است، تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود …

فرایند یادگیری – آشنایی با بیماریهای شایع و راه های مقابله …

moalem-danesh.blogfa.com/post/8

بیماریهای قلبی و عروقی دارای انواع مختلفی است که می توان به شایع ترین آنها بدین … ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمود هایی که از چندین دهه تحقیقات …. سبب افزایش ‌خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی در افراد سیگاری یا مبتلا به …

۱۰ اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما – بیتوته

www.beytoote.com/health/addiction/effects2-smoking1-appearance.html

در واقع بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در انگلستان انجام شده افراد سیگاری گاهی … افراد غیر سیگار استعداد ابتلا به بیماری های لثه را دارند که در نهایت ممکن است منجر … که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا ۳ برابر بیشتر از افراد غیر … اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد هایی مثل …

سرفه؛ شایع ترین علامت سرطان ریه – بیتوته

www.beytoote.com/health/malady-remedy/cough-common-lung-cancer.html

سلامت و بهداشتبیماری ها و راه درمانسرفه؛ شایع ترین علامت سرطان ریه … غیرسیگاری هایی هم که با افراد سیگاری کار یا زندگی می کنند در معرض ابتلا به سرطان … در مراحل بعدی ممکن است سی تی اسکن درخواست کند تا وجود توده ای در ریه و منطقه دقیق آن …

پرستاران دانشگاه علوم پزشکی اراک بهمن۸۷ – تأثير دود …

www.nurse87.blogfa.com/post-159.aspx

دود سيگار علاوه براينكه روي افراد سيگاري عوارض گوناگوني دارد مي تواند باعث …. از مطالعات نشان داده است كه التهاب عود كننده گوش مياني به طور شايع در كودكاني كه در … تا محيط هايي عاري از دود سيگار براي پيشگيري از بيماريهاي ناشي از آن فراهم شود .

سرطان و دخانیات – شبکه بهداشت و درمان خنج

khonj.sums.ac.ir › … › > واحدهای ستادی › > مبارزه با بیماریهای غیر واگیر

ادامه دادن استعمال دخانیات باعث بیماری​هایی نظیر سرطانها ،لب و عروق و غیره می شود.این موضوع بستگی به … کشیدن سیگار باعث ۸۷ درصد مرگ میرهای ناشی از سرطان ریه است. سرطان ریه … افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. نباید فراموش …. سرطانهای شایع در زنان · مراقبت پس از …

تأثير دود سيگار و قليان بر روي كودكان | مرکز تحقیقات رشد …

cgdrc.mui.ac.ir/تأثير-دود-سيگار-قليان-بر-روي-كودكان

همچنين نشان داده شده است كه اثر دود سيگار و قليان بر روي جنين مي تواند علاوه بر تأخير … همچنين استنشاق دود سيگار و قليان مي تواند باعث افزايش بيماري بدخيم بافت … زاي دود سيگار كمتر از افراد سيگاري فعال است،اما از آنجا كه تماس با دود سيگار و … در بسياري از مطالعات نشان داده شده كه التهاب عود كننده گوش مياني به طور شايع در …

روش های ترک سیگار وزیانهای سیگار کشیدن، سایت زیبا وب

www.zibaweb.com/sigar.htm

با اين حال اكثر افراد سيگاري پنج تا ده بار اقدام به ترك مي‌كنند و نهايتا ۵۰ درصد … شايع ترين تاثيرات نيكوتين اين است كه بر تكامل مغز جنين تاثيري منفي مي … •آمار مربوط به مرگ و مير سيگاري ها بيش از آمار مربوط به بيماري هايي مثل ايدز و يا حتي …


در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است, در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است, در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است,

در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است ,

در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,

در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در - افراد - سیگاری - چه - بیماری - هایی - شایع - است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در + افراد + سیگاری + چه + بیماری + هایی + شایع + است,در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع است , در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در . افراد . سیگاری . چه . بیماری . هایی . شایع . است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در , افراد , سیگاری , چه , بیماری , هایی , شایع , است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,در * افراد * سیگاری * چه * بیماری * هایی * شایع * است,

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب