اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت
آخرین مطالب سایت
115 بازدید ۱۵ام آبان ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها


نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنهانقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

 


با توجه به آنچه در اين فصل درباره نقش مواد در زندگي آموخته ايد درباره نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها گفتگو کنيد .


 


نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها


ديد کلي


همه چيز اطراف ما را مواد تشکيل مي‌دهند اين مواد همچنان که در وجود ما قرار دارند در فرهنگ و افکار ما نيز ريشه دوانده‌اند. در حقيقت مواد آنچنان با ظهور و عروج بشر رابطه نزديک داشته است که نامهاي سنگ ، مفرغ و آهن را به دورانهاي تمدن اطلاق کرده‌اند.


مواد طبيعي و ساخته بشر جزئي لازم در زندگي ما شده‌اند ، چنانکه اغلب آنها را رايگان مي‌دانيم و با وجود اين مواد به غذا ، فضاي زندگي ، انرژي و اطلاعات که منابع اصلي گذران زندگي بشرند نيز اطلاق مي‌شود. مواد در حقيقت دستمايه کار در جامعه است و نه تنها در روش زندگي بلکه در امنيت و آسايش ملتها نقش قاطعي داشته‌اند.


مواد چيستند؟ چطور آنها را مي‌شناسيم ، مي‌سازيم و بکار مي‌بريم؟


بخشي از ماده موجود در عالم‌اند ، ولي بطور دقيق‌تر اجسامي‌اند که به علت خواص خود در سازه‌ها ، ماشينها ، وسايل يا توليدات کاربرد دارند. مثلا اين اجسام شامل فلزات ، سراميکها ، نيم رساناها ، ابررساناها ، پليمرها (پلاستيکي) ، شيشه‌ها ، دي الکتريکها ، فيبرها ، چوب ، ماسه ، سنگ و بسياري مواد چند سازه مي‌شوند. توليد و تغيير شکل اين مواد به کالاهاي شناخته شده تقريبا يک پنجم مشاغل و محصولات ناخالص ملي را در ايالات متحده در برمي‌گيرد.


چرخه مواد


مواد در دسترس نوع بشر را مي‌توان در حال جريان در چرخه وسيع مواد تصوير کرد. يک سيستم فراگير گهواره گور مواد خام توسط کان کني ، مته کاري ، حفاري و جمع آوري از زمين ، برداشت شده و سپس به مواد حجيمي مانند شمشها سنگهاي خرد شده ، مواد پتروشيمي و الوار تبديل مي‌شود، به دنبال آن براي فرآوري نيازهاي اجتماع به محصولات نهايي ، بصورت مواد مهندسي مانند سيمهاي برق ، فولاد سازه‌ها ، بتن ، پلاستيک‌ها و تخته چند لا در مي‌آيد.


در نهايت پس از انجام وظايف محوله در خدمت بشر ، اين مواد در راه بازگشت خود به زمين به شکل قراضه درمي‌آيند ، يا ترجيحا دوباره وارد چرخه انجام فرآيند مجدد مي‌شوند و قبل از ما از بين رفتن نهايي ، بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در نتيجه چرخه مواد سيستمي است که منابع طبيعي و نيازهاي بشر را در هم مي‌پيچد. مواد به روشي فراگير ، رشته‌هاي ارتباطي جهان را تشکيل مي‌دهند که نه تنها در اين سياره ملتها و اقتصاد آنها را بلکه جزئيترين مواد طبيعي را نيز به هم گره مي‌زنند.


علم مواد


جريانهاي متقابل درک علمي از يک سو و اطلاعات تجربي از سوي ديگر در علم و مهندسي مواد به نحو بسيار موثري با هم ترکيب مي‌شوند. اگر بخواهيم در اين طيف سهم علم مواد را مشخص کنيم ، توجه خود را روي شناخت طبيعت مواد متمرکز مي‌کنيم، اين امر بر نظريات و توصيفاتي منجر مي‌شود که چگونگي ارتباط بين ساختار يا ترکيب شيميايي ، خواص ما و رفتا رمواد توضيح مي‌دهد. از طرف ديگر ، بخش مهندسي مواد در اين طيف با سنتز و کاربرد شناخت تجربي و بنيادي سر و کار دارد و بدين وسيله به گسترش ، آماده سازي ، اصلاح و کاربرد مواد در برآوردن نيازهاي ويژه مي‌پردازد.


کاربرد مواد


براي نشان دادن انتخاب و کارکرد مواد که با ارزيابيهاي حرفه‌اي متعددي صورت مي‌گيرد مثال زير را دنبال مي‌کنيم: در واکنشگر هسته‌اي ، مثلا سوخت از گندله‌هاي اورانيم اکسيد در پوششي در آلياژ زير کونيم تشکيل شده است که در مقابل گرما مقاوم است و نوترونها را تلف نمي‌کند. شار نوتروني و بنابراين دماي سوخت در حين عمل ، توسط وسيله‌اي از جنس بلور کاربيد که مي‌تواند نوترونها را بطور دلخواه جذب کند کنترل مي‌شود ولي اين وسيله بايد توسط فولاد زنگ نزن در برابر خوردگي محافظت شود.


بخار توليد شده در ظرف تحت فشاري در بيرون جمع آوري مي‌شود ، با اين ظرف از فولاد کم آلياژ ساخته شده تا استحکام کافي را با هزينه معقول تامين کند ، ولي با فولاد زنگ نزن گرانقيمت پوشش داده شده تا در برابر خوردگي محافظت شود. اين تبديل انرژي هسته‌اي ، سيستم مواد پيچيده‌اي دارد که در آن مواد برگزيده بايد دست به دست هم ، وراي کار کرد ويژه خود ، عمل کنند و اين ، يک کاربرد شگفت انگيز مواد در توليد انرژي است.


مسئوليت انسانها در مقابل مواد :


عدم اسراف مواد مصرفي


درست استفاده کردن از آنها


آلوده نکردن محيط زيست با مواد مثل پلاستيک و زباله


 

اين مطلب در تاريخ: يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت: ۱۸:۱۱ منتشر شده است
برچسب ها : ,

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

: جواب سوالات کتاب,جواب سوالات کتاب,جواب سوالات نهم,

با تشکر از سايت آسمان کافي نت

گردآوري : پست نما / فان گستر

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها


نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها, نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها, نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انسانها در قبال آنها,

نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,

نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس ,

نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,

نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش - مواد - در - زندگي - و - مسئوليت - هر - يک - از - انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش + مواد + در + زندگي + و + مسئوليت + هر + يک + از + انس,نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش مواد در زندگي و مسئوليت هر يک از انس , نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش . مواد . در . زندگي . و . مسئوليت . هر . يک . از . انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش , مواد , در , زندگي , و , مسئوليت , هر , يک , از , انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,نقش * مواد * در * زندگي * و * مسئوليت * هر * يک * از * انس,

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب