اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

6 بازدید ۱۹ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاقمقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق
مقاله درمورد اخلاق

اين مطلب بصورت اتوماتيک با نرم افزار All RSS to wp v1.3 فرستاده شده است اميدوارم مطلب مفيدي باشد :

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاقدسته: روان شناسي
بازديد: ۲ بار
فرمت فايل: doc
حجم فايل: ۳۲ کيلوبايت
تعداد صفحات فايل: ۴۴

اخلاق اموزش کلامي و روش تکامل اخلاق و در نتيجه احترام

قيمت فايل فقط ۲,۹۰۰ تومان

خريد

مقاله درمورد اخلاق

 


 

روش تكامل اخلاق:

 

۱ـ اخلاق يعني احترام :

 

نخستين نكته مهم اين است كه جوهر اخلاق احترام است. احترام به خود، احترام به ديگران، احترام به همة اشكال حيات و محيطي كه آنها را دربرگرفته است.

 

لازمة احتران به خويشتن اين است كه براي زندگي و شخص خود ارزشي قايل باشيم. «با ديگران چنان رفتار كن كه مي خواهي با تو رفتار كنند و به عبارتي آنچه براي خود نمي پسندي براي ديگران مپسند» يك اصل اخلاقي است كه در تمامي مذاهب و فرهنگهاي دنيا توصيه شده است. براي ترتبيت فرزندان شايسته به چيزي بيش از اخلاق احترام نياز داريد. ايجاد اخلاق احترام گام مؤثري براي رسانيدن فرزندانمان به بلوغ اخلاقي است.

 

۲ـ تكامل اخلاقي فرآيندي تدريجي است :

 

نكته بسيار مهمي است كه اخلاق احترام ناگهان و تمام و كمال در هيچ سن به خصوصي ديده نمي شود. تكامل اخلاق فرآيند تدريجي است كه مرحله به مرحله به دست مي آيد. زيرا پايه هاي تكامل اخلاق از بدو تولد تا پايان سه سالگي استوار مي باشد. بخش دوم به مراحل استدلالي اخلاقي مربوط است و اين مرحله اي است كه با دخالت پدر و مادر و سايرين از زمان پيش از مدرسه تا بلوغ صورت خارجي مي گيرد. آنها مي توانند در كنار خواسته هاي خود توجه به خواسته هاي ديگران را هم ياد بگيرند و در جادة دور و دراز منتهي به بلوغ اخلاقي قدم بردارند.

 

تجربه نشان مي دهد كه مراحل استدلالي شبيه نردباني است كه كودك براي صعود از آن بايد از پله ها به ترتيب و تدريج بالا رود. به تدريج و به دنبال هر صعود، احترام كودك به ديگران بيشتر مي شود. توجه داشته باشيد كه بچه ها هم مثل بالغها گاه به پايين سر مي خورند و موقتاً در مرحله پايين تري قرار مي گيرند. بعضي از بچه ها سريعتر از ديگران پله هاي تكامل را مي پيمايند. اما تكامل اخلاقي مسابقه نيست، يك جريان و فرآيند است.

 

مهم اين است كه به ادامة حركت او در مسير تكامل كمك كنيم.

 

۳ـ به كودكان احترام بگذاريد و از آنها احترام بخواهيد :

 

يكي از اصولي ترين راههاي ايجاد احترام در كودكان تا به خود و ديگران احترام بگذارند، احترام گذاشتن به آنها و تقاضاي احترام متقابل از آنهاست.

 

دكتر كابرگ مي گويد: «قدم نخست براي تربيت اخلاقي كودك برخورد اخلاقي با اوست.» برخورد محترمانه با كودكان مستلزم رفتار انساني با آنهاست. به گفته يك مادر: «آويزه گوشم كرده ام كه بچه هاي من انسانهايي هستند كه حق و حقوقي دارند، عروسك خيمه شب بازي نيستند كه با آنها هر طور كه بخواهم رفتار كنم.»

 

رفتار انساني با كودكان و رعايت انسان بودن آنها مستلزم برخورد منصفانه است، و به حكم همين انصاف بايد با كودك به اقتضاي سن و سال او رفتار كرد و بالغ نبودن او را در نظر گرفت. بايد با كودك چنان رفتار كرد كه احساس كند آراء و نظراتش را به حساب مي آوريد.

 

با اين وجود، تصور باطلي است اگر خيال كنيم چون به بچه ها احترام مي گذاريم، آنها هم به ما احترام خواهند گذاشت. مطمئناً شما هم بسياري از بالغها را مي شناسيد كه احترام با احترام پاسخ نمي دهند. با اين حساب چه جاي تعجب كه بچه ها، كه در مرحلة تكامل نيافته اخلاقي خود هستند، احترام را با احترام متقابل پاسخ ندهند. بنابراين، براي ايجاد حس احترام بايد ضمن آنكه به فرزندانمان احترام مي گذاريم، از آنها احترام متقابل بخواهيم.

 

احترام خيابان دوطرفه است. تا احترام نگذاريد، احترام نمي بينيد.

 

در ارتباط با فرزندان، احترام متقابل را فراموش نكنيد.

 

۴ـ سرمشق شويد و درس بدهيد :

 

يكي از مطمئن ترين راههاي تربيت فرزند براي رسيدن به استدلال اخلاقي مثبت، سرمشق شدن پدر و مادر است.

 

با احترام گذاشتن به فرزندان خود الگو و سرمشق مي شويم. وقتي به فرزندانمان احترام مي گذاريم، در اصل عقيده خود را درباره برخورد درست با اشخاص منتقل مي كنيم و به توصيه هاي خويش عمل مي نماييم.

 

با رفتار خود مي توانيم سرمشق ديگران و از همه مهمتر سرمشق فرزندانمان باشيم.

 

۵ـ آموزش كلامي :

 

سرمشق شدن و آموزش دادن با آنكه بسيار مهم است، كافي نيست.

 

فرزندان ما را سرمشق هاي بد احاطه كرده اند. آموزشهاي كلامي به قدر آموزش هاي رفتاري حائز اهميت است. كودك هم بايد رفتارهاي خوب را ببيند و هم دلايل را از زبان ما بشنود. براي اينكه سرمشق شدن تأثير لازم را داشته باشد، بچه ها بايد از ارزشها و باورهايي كه در پس منطق پيشنهادي ما نهفته است مطلع شوند.

 

اين پنجمين نكته مهم روش تكامل اخلاقي است. با كلام به طور مستقيم درس مي دهيم. هم بايد به موعظه ها عمل كنيم و هم درباره اعمال خود حرف بزينم. براي آموزش كلامي نيازي به كامل بودن پدر و مادر نيست. مي توانند به فرزندانشان بگويند: «بيشترين تلاشم را مي كنم، اما من انسان همه چيزدان نيستم. من هم اشتباه مي كنم، شما هم اشتباه مي كنيد، اما مي خواهم تجربه هايم را با شما در ميان بگذارم.»

 

پدر و مادر مي توانند بي آنكه در نقش خداوند همه چيزدان ظاهر شوند، نظرات خود را با فرزندانشان در ميان گذارند، مي توانند راهنمايي كنند، گوش كنند و اندرز بدهند.

قيمت فايل فقط ۲,۹۰۰ تومان

خريد

برچسب ها : مقاله درمورد اخلاق , اخلاق , روش تکامل اخلاق , اخلاق و رفتار , روانشناسي اخلاق , اموزش کلامي , اخلاق و احترام , دانلود , دانلود مقاله , دانلود پايان نامه , دانلود تحقيق , پروژه , پژوهش , مقاله , جزوه , تحقيق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقيق

دانلود پروژه و مقاله

منبع + ادامه مطلب
:

مقاله درمورد اخلاق

.

===

مقاله درمورد اخلاق
مقاله,درمورد,اخلاق
مقاله ,درمورد ,اخلاق
مقاله, درمورد, اخلاق
مقاله , درمورد , اخلاق
مقاله + درمورد + اخلاق
مقاله درمورد اخلاقمقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق + مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق | مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق ,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق, مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,مقاله درمورد اخلاق,

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاق

مقاله درمورد اخلاق

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب