اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

9 بازدید ۱۸ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميکبررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

اين مطلب بصورت اتوماتيک با نرم افزار All RSS to wp v1.3 فرستاده شده است اميدوارم مطلب مفيدي باشد :

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

 

تاريخ ايجاد ۳۱/۱۰/۲۰۱۳ ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ    تعدادبرگ: ۷۰   قيمت: ۶۵۰۰ تومان   حجم فايل: ۱۱۲۹ kb  تعدادمشاهده  ۷  

    
فهرست مطالب
فصل اول : صنعت کاشي و سراميک در ايران ۵
مقدمه ۶
تاريخچه سراميک ۶
تاريخچه سراميک در ايران ۷
ساختار سراميک ۸
لعاب دادن کاشي و سراميک ۸
کاربرد سراميک‌ها ۸
کاشي و کاربرد آن ۹
تاريخچ? کاشي کاري ۱۰
صنعت كاشي و سراميك ۱۵
دلايل صادرات کاشي و سراميک ۱۸
لعابها و انواع آن ۲۰
لعابها در انواع زير وجود دارند: ۲۱
خواص سراميک ها ( بيوسراميك ها) ۲۲
مصرف ??? ميليون مترمربع كاشي و سراميك در سال ۲۳
کارخانجات کاشي و سراميک داخلي ۲۶
کارخانجات کاشي و سراميک  خارجي ۳۱
نقاط ضعف و قوت صنعت كاشي و سراميك در كشور ۳۱
نقاط قوت صنعت كاشي و سراميك در كشور ۳۱
مهمترين نقاط قوت براي صنعت کاشي و سراميک ۳۱
۱) بومي بودن صنعت كاشي و سراميك ۳۲
۲) نقش ذوق و هنر در صنعت كاشي و سراميك ۳۲
۳ ) منابع و مواد اوليه ۳۲
۴) انعطاف‌پذيري صنعت كاشي و سراميك ۳۲
۵) ارزش افزوده نسبتاً خوب ۳۲
نقاط ضعف صنعت كاشي و سراميك در كشور ۳۳
۱) عدم تناسب حجم سرمايه‌گذاري با نياز ۳۳
۲) عدم تكميل حلقه‌هاي صنعتي ۳۳
۳) هزينه‌هاي بالاي نيروي كار و انرژي ۳۴
۴) فقدان حافظة صنعتي ۳۴
مشكلات عمدة صنعت كاشي كشور ۳۵
ضعف در بخش صادرات و نقش دولت در فعال كردن آن ۳۶
برخي تهديدهاي فراروي صنعت كاشي و سراميك ۳۷
عدم برنامهريزي صحيح براي صادرات در اين صنعت ۳۷
پايين بودن كيفيت محصولات كاشي و سراميك ۳۸
كاهش تأثير مزيتهاي نسبي كشور ۳۸
الف) معادن خاك و مواد اوليه ۳۸
ب) نيروي انساني ۳۹
پيامدهاي پيوستن به سازمان تجارت جهاني (WTO) 39
آيا صنعت كاشي ايران توان مقابله با چالش‌هاي موجود را دارد؟ ۴۰
جايگاه صنعت كاشي ايران در جهان ۴۰
توليد مازاد و صدور بي‌روية موافقت اصولي ۴۰
مشكلات صنعت كاشي ايران ۴۱
راه‌هاي غلبه بر مشكلات ۴۱
فصل دوم :  گزارش صنعت کاشي و سراميک ۴۲
مقدمه ۴۳
وضعيت جهاني صنعت كاشي‌و‌‌‌سراميك ۴۳
جدول ۱- وضعيت توليد، مصرف و  بازار كاشي‌و‌‌‌سراميك درجهان ۴۴
وضعيت صنعت كاشي‌و‌‌‌سراميك در كشور ۴۴
جدول ۲ وضعيت صنعت كاشي‌و‌‌‌سراميك از سال ۱۳۷۲ الي ۱۳۸۶ ۴۴
جدول ۴- وضعيت صادرات كاشي در ايران طي سالهاي ۱۳۸۳- ۱۳۷۲ ۵۱
جدول ۶- وضعيت واردات كاشي‌و‌‌‌سراميك طي سالهاي ۱۳۸۳- ۱۳۸۰ ۵۳
جدول ۷- مازاد كاشي بر روند مصرف داخلي وصادرات ۵۳
مسائل و راهكارها ۵۴
منابع ۷۰

فصل اول : صنعت کاشي و سراميک در ايران

مقدمه
اشکال اوليه کاشي‌هاي سراميکي مربوط به دوران قبل از تاريخ است وقتي که استفاده از رس به عنوان يکي از مصالح ساختماني در چندين تمدن اوليه توسعه يافت. کاشي‌هاي مدرن اوليه به طور زمخت شکل داده شده بود و استقامت کاشي‌هاي امروزي را نداشتند. مصالح کاشي‌ها از کف رودخانه‌ها استخراج شده در بلوک‌هاي ساختماني فرم داده و در آفتاب خشک مي‌شدند. کاشي‌هاي اوليه خام بوده‌اند ولي حتي در ۶۰۰۰ سال قبل مردم با استفاده از رنگ زدن و کنده‌کاري ظريف روي کاشي‌ها از آن‌ها براي تزيين استفاده مي‌کردند.
صنعت سراميک در واقع محدود به ساخت ظروف، وسايل و قطعات سفالي ساده گذشته نيست و کاربردي شگرف در همه ابعاد تمدن و تکنولوژي نوين بشر امروز دارد. روش ساخت و تهيه کليه وسايل سراميکي تقريبا يکي است و بسته به کاربرد، تفاوت‌هاي جزئي در روش توليد دارد.

تاريخچه سراميک
باستان‌شناسان در يافته‌اند که بشر اوليه در حدود ۲۴۰۰۰ سال قبل از ميلاد اقدام به ساخت سراميک مي‌کرده است. اين سراميک‌ها در چکسلواکي يافت شده‌اند و به شکل حيوانات و پيکره انسان، تخته صاف و توپ مي‌باشد. اين سراميک‌ها را از چربي حيوانات به همراه استخوان آن‌ها و خاکستر استخوان و مقداري رس ريز دانه مي‌ساختند و بعد از شکل دادن آن را در دمايي در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتي‌گراد در کوره‌هاي گنبدي شکل و يا به شکل نعل اسب پخت مي‌نمودند. اما هنوز معلوم نيست اين نوع از سراميک‌ها را به چه علتي مي‌ساختند. اولين ظروف سفالي مورد استفاده در ۹۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح ساخته مي‌شد و براي نگه‌داري غذا و دانه‌هاي خوراکي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ساخت شيشه نيز تقريباً هم‌زمان با سفال و در ۸۰۰۰ سال پيش در مصر آغاز شد به طوري‌که در پخت سفال به علت حضور اکسيد کلسيم به همراه شن و سودا در نهايت به سفال‌هاي لعابدار رنگي منجر شد.

تاريخچه سراميک در ايران
سفال يکي از مهم‌ترين و قديمي‌ترين دست‌ساخته‌هاي هنري بشر است که در آغاز کار سفالگري تاکنون هم چنان پايدار مانده است. مردم سرزمين ايران به سبب موقعيت خاص جغرافيايي و قرار گرفتن بر سر راه شاهراه تمدن‌ها، نه تنها از نخستين سازندگان آثار سفالي بوده‌اند بلکه چيره دست‌ترين سازنده به شمار مي‌رفته‌اند. در ايران در چهار منطقه مسکوني، سفالگري رواج داشته است:
۱- منطقه غرب کوه‌هاي زاگرس نزديک کرمانشاهان
۲- کرانه‌هاي جنوبي درياي خزر
۳- شمال غرب آذربايجان
۴- جنوب شرق ايران
در حاشيه کوير و نواحي مرکزي ايران نيز سفال‌هايي با قدمت هشت هزار سال به چشم مي‌خورد.
کهن‌ترين اشياء سفالي به دست آمده در کاوش‌هاي باستاني ايران آثار مکشوفه از گنج دره تپه در استان کرمانشاه است که به هزاره هشتم قبل از ميلاد بر مي‌گردد. همين طور مناطقي چون غاري در جنوب مازندران نزديک بهشهر (هزاره هشتم قبل از ميلاد) و در مرحله دوم در منطقه زاغه در دشت قزوين، چشمه‌علي نزديک تهران و تپه سيلک کاشان.
سفال‌هاي مکشوفه از نقاط مذکور خشن و داراي مغز نرم است که موادي داراي کاه خشک شده و سبزيجات ريز براي چسبندگي به مخلوط اوليه يعني آب و خاک افزوده‌اند و چرخ سفالگري هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است و همين‌طور حرارت کوره قابل کنترل نبوده است و سفال کاملاً سخت و يکرنگي بدست نمي‌آمده است و گاهي مغز به علت کمي درجه حرارت خاکستري متمايل به سياه باقي مانده است (هزاره ششم ق.م). در مرحله بعد سفال‌سازي تکامل بيشتري مي‌يابد و از شن نرم و پودر شن به همراه خاک استفاده مي‌شود تا ظروفي با جداره بسيار نازک ساخته شود. در اين دوره ساخت ظروف با کف مقعر و بدنه محدب آغاز شد.
در هزاره چهارم ق.م با اختراع چرخ سفالگري و استفاده از آن در شکل بخشيدن به ظروف سفالي تحولي جديد در صنعت سفال‌سازي آ غاز مي‌شود و همچنين تزئينات روي ظروف تنوع بيشتري پيدا مي‌کند.

ساختار سراميک
لغت سراميک از کلمه يوناني “کراموس” به معني سفال يا گل پخته گرفته شده است و در واقع براي معرفي سراميک بايد گفت که عبارتست از هنر و علم ساختن و کاربرد اشياي جامد و شکننده‌اي که ماده اصلي و عمده آن خاک‌ها مي‌باشند. (اين خاک‌ها شامل: کائولن و خاک سفال است).

لعاب دادن کاشي و سراميک
براي آن که سطح جسم درخشنده، صاف و زيبا، ضد آب، ضد شيميايي و در صورت نياز آراسته شود، روي آن را پس از خنک کردن با يک لايه نازک لعاب مي‌پزند. لعاب (رنگ معدني) به حالت مايع روي جسم خشک شده اندود مي‌شود. لعاب‌ها اصولا مواد معدني و سيليسي هستند که يک لايه شيشه‌اي مانند در سطح خارجي سراميک تشکيل مي‌دهند.

کاربرد سراميک‌ها
استفاده از سراميک در کف‌سازي و نماسازي يا در توليدات وسايل بهداشتي و مصالح ساختماني نظير انواع آجر سفال‌هاي تزئيني داخل و خارج ساختمان سفال‌هاي بام ساختمان، کانال‌هاي فاضلابي، سفال‌هاي ضد اسيدي همه از سراميک‌هايي است که از ديرباز تهيه و مصرف مي‌شده است.
همچنين کاربرد سراميک در صنايع مختلف نظير تهيه وسايل مقاوم در برابر حرارت و الکتريسيته، فيوزهاي الکتريکي، شمع اتومبيل، ريخته‌گري، تهيه المان‌هاي حرارتي بسيار دقيق، وسايل فضايي، سمباده، براده‌برداري، تراشکاري‌ها ريخته‌گري فوق دقيق، آجرهاي نسوز، مقره‌هاي الکتريکي، المان‌هاي تصفيه آب، پوسته موتور، گرافيت، بتن، مواد نسوز، بدنه سفينه‌هاي فضايي، انواع سيمان‌ها، محصولات شيشه‌اي و هزاران کاربرد ديگر که روز به روز بر اهميت سراميک مي‌افزايد.

کاشي و کاربرد آن
کاشي يکي ديگر از محصولات سفالين و سراميکي است که به ويژه در ساختمان کاربرد و اهميت ويژه‌اي دارد. کاشي براي تزئينات داخل و خارج ساختمان و همچنين براي بهداشت و عايق رطوبت به کار مي‌رود. کاشي تزئيناتي خارج ساختمان را به‌ويژه در اماکن مذهبي به کار مي‌برند.
کاشي کاشي و سراميکرا در ابعاد و اندازه‌هاي گوناگون توليد مي‌کنند. کاشي کف و ديواري را در ابعاد زير ۲×۲ و ۲ تا پنجاه در پنجاه سانتي‌متر توليد مي‌کنند که با رنگ‌هاي گوناگون مي‌تواند يک نقاشي را در محل نصب نيز نشان دهد.
کيفيت کاشي بايد به نحوي باشد که تغييرات ناگهاني درجه حرارت ۱۰۰ ـ ۲۰ درجه سانتي‌گراد را به خوبي تحمل کرده و هيچ‌گونه آثار ترک در بدنه و يا لعاب آن ظاهر نشود. کاشي ديواري را براي حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه، محيط‌هاي بهداشتي، حمام و دستشويي استفاده مي‌کنند.
کاشي کف را نيز به علت ضد سايش بودن و مقاومت حرارتي و الکتريکي بالا در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، آزمايشگاه‌ها، رختشويخانه‌ها و کارخانجات شيميايي به کار مي‌برند. همچنين کاشي بايد داراي ابعاد صاف و گوشه‌هاي تيز باشد.

تاريخچ? کاشي کاري
کاشيکاري يکي از روشهاي دلپذير تزئين معماري در تمام سرزمينهاي اسلامي است. تحول و توسعه کاشي ها از عناصر خارجي کوچک رنگي در نماهاي آجري آغاز و به پوشش کامل بنا در آثار تاريخي قرون هشتم و نهم هجري انجاميد. در سرزمينهاي غرب جهان اسلام که بناها اساسا سنگي بود، کاشي هاي درخشان رنگارنگ بر روي ديوارهاي سنگي خاکستري ساختمانهاي قرن دهم و يازدهم ترکيه، تأثيري کاملا متفاوت اما همگون و پر احساس ايجاد مي کردند.
جز مهم کاشي، لعاب است. لعاب سطحي شيشه مانند است که دو عملکرد دارد: تزييني و کاربردي. کاشي هاي لعاب دار نه تنها باعث غناي سطح معماري مزين به کاشي مي شوند بلکه به عنوان عايق ديوارهاي ساختمان در برابر رطوبت و آب، عمل مي کنند.
تا دو قرن پس از ظهور اسلام در منطقه بين النهرين شاهدي بر رواج صنعت کاشيکاري نداريم و تنها در اين  زمان يعني اواسط قرن سوم هجري، هنر کاشيکاري احيا شده و رونقي مجدد يافت. در حفاري هاي شهر سامرا، پايتخت عباسيان، بين سالهاي ۸۳۶ تا  ۸۸۳ ميلادي بخشي از يک کاشي چهارگوش چندرنگ لعابدار که طرحي از يک پرنده را در بر داشته به دست آمده است. از جمله کاشي هايي که توسط سفالگران شهر سامرا توليد و به کشور تونس صادر مي شد، مي توان به تعداد صد و پنجاه کاشي چهارگوش چند رنگ و لعابدار اشاره کرد که هنوز در اطراف بالاترين قسمت محراب مسجد جامع قيروان قابل مشاهده اند. احتمالا بغداد، بصره و کوفه مراکز توليد محصولات سفالي در دوران عباسي بوده اند. صنعت سفالگري عراق در دهه پاياني قرن سوم هجري رو به افول گذاشت و تقليد از توليدات وابسته به پايتخت در بخش هاي زيادي از امپراتوري اسلامي مانند راقه در سوريه شمالي و نيشابور در شرق ايران ادامه يافت. در همين دوران، يک مرکز مهم ساخت کاشي هاي لعابي در زمان خلفاي فاطمي در فسطاط مصر تأسيس گرديد.
نخستين نشانه هاي کاشيکاري بر سطوح معماري، به حدود سال ۴۵۰  ه.ق باز مي گردد که نمونه اي از آن بر مناره مسجد جامع دمشق به چشم مي خورد. سطح اين مناره با تزئينات هندسي و استفاده از تکنيک آجرکاري پوشش يافته، ولي محدوده کتيبه اي آن با استفاده از کاشيهاي فيروزه اي لعابدار تزئين گرديده است.

شبستان گنبد دار مسجد جامع قزوين( ۵۰۹  ه.ق) شامل حاشيه اي تزئيني از کاشيهاي فيروزه اي رنگ کوچک مي باشد و از نخستين موارد شناخته شده اي است که استفاده از کاشي در تزئينات داخلي بنا را در ايران اسلامي به نمايش مي گذارد. در قرن ششم هجري، کاشيهايي يا لعابهاي فيروزه اي و لاجوردي با محبوبيتي روزافزون رو به رو گرديده و به صورت گسترده در کنار آجرهاي بدون لعاب به کار گرفته شدند.
 تا اوايل قرن هفتم هجري، ماده مورد استفاده براي ساخت کاشي ها گل بود اما در قرن ششم هجري، يک ماده دست ساز که به عنوان خمير سنگ يا خمير چيني مشهور است، معمول گرديد و در مصر و سوريه و ايران مورد استفاده قرار گرفت.
در دوره حکومت سلجوقيان و در دوره اي پيش از آغاز قرن هفتم هجري، توليد کاشي توسعه خيره کننده اي يافت. مرکز اصلي توليد، شهر کاشان بود. تعداد بسيار زيادي از گونه هاي مختلف کاشي چه از نظر فرم و چه از نظر تکنيک ساخت، در اين شهر توليد مي شد. اشکالي همچون ستاره هاي هشت گوش و شش گوش، چليپا وشش ضلعي براي شکيل نمودن ازاره هاي درون ساختمانها با يکديگر ترکيب مي شدند. از کاشيهاي لوحه مانند در فرمهاي مربع يا مستطيل شکل و به صورت حاشيه و کتيبه در قسمت بالايي قاب ازاره ها استفاده مي شد. قالبريزي برخي از کاشي ها به صورت برجسته انجام مي شد در حالي که برخي ديگر مسطح بوده و تنها با رنگ تزئين مي شدند. در اين دوران از سه تکنيک لعاب تک رنگ، رنگ آميزي مينائي بر روي لعاب و رنگ آميزي زرين فام بر روي لعاب استفاده مي شد.
تکنيک استفاده از لعاب تک رنگ، ادامه کاربرد سنتهاي پيشين بود اما در دوران حکومت سلجوقيان، بر گستره لعابهاي رنگ شده، رنگهاي کرم، آبي فيروزه اي و آبي لاجوردي-کبالتي- نيز افزوده گشت.
ابوالقاسم عبد الله بن محمد بن علي بن ابي طاهر، مورخ دربار ايلخانيان و يکي از نوادگان خانواده  مشهور  سفالگر اهل کاشان به نام ابوطاهر، توضيحاتي را در خصوص برخي روشهاي توليد کاشي، نگاشته است. وي واژه هفت رنگ را به تکنيک رنگ آميزي با مينا بر روي لعاب اطلاق کرد. اين تکنيک در دوره بسيار کوتاهي بين اواسط قرن ششم تا اوايل قرن هفتم هجري از رواجي بسيار چسمگير برخوردار بود

کلمات کليدي مرتبط:
,فهرست مطالب ,فصل اول : صنعت کاشي و سراميک در ايران ۵ ,مقدمه ۶ ,تاريخچه سراميک ۶ ,تاريخچه سراميک در ايران ۷ ,ساختار سراميک ۸ ,لعاب دادن کاشي و سراميک ۸ ,کاربرد سراميک‌ها ۸ ,کاشي و کاربرد آن ۹ ,تاريخچ? کاشي کاري ۱۰ ,صنعت كاشي و سراميك ۱۵ ,دلايل صادرات کاشي و سراميک ۱۸ ,لعابها و انواع آن ۲۰ ,لعابها,
مقالات مرتبط در اين دسته
مصالح فلزي ساختمان
پاورپوينت مواد و مصالح
نانو کامپوزيت ها
مصالح جديد، انديش هاي نو

پروژه هاي معماريwww.nbpars.ir

منبع + ادامه مطلب
:

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

.

===

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک
بررسي,صنعت,کاشي,کاري,و,سراميک
بررسي ,صنعت ,کاشي ,کاري ,و ,سراميک
بررسي, صنعت, کاشي, کاري, و, سراميک
بررسي , صنعت , کاشي , کاري , و , سراميک
بررسي + صنعت + کاشي + کاري + و + سراميک
بررسي صنعت کاشي کاري و سراميکبررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک + بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک | بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک ,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک, بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک,

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

بررسي صنعت کاشي کاري و سراميک

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب