اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

3 بازدید ۱۸ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني


بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني


بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

اين مطلب بصورت اتوماتيک با نرم افزار All RSS to wp v1.3 فرستاده شده است اميدوارم مطلب مفيدي باشد :

بسم الله الرحمن الرحيم

موضوع تحقيق :مرگ مغزي

نام درس : پزشکي قانوني

فهرست مطالب :
مقدمه:
تعريف نوين پزشکي از مرگ ………………………………………………………..۳
الف- مرگ ظاهري …………………………………………………………………………………..۳
ب – مرگ قطعي …………………………………………………………………………………….۳
ج – مرگ مغزي………………………………………………………………………………………..۴
د – حيات غير مستقر يا مرگ حکمي …………………………………………………………………۴
تعريف مرگ مغزي………………………………………………………………………………۶
علل شايع مرگ مغزي……………………………………………………………………………۶
مرگ مغزي چگونه رخ مي دهد………………………………………………………………..۷
وضعيت هاي مشابه مرگ مغزي………………………………………………………………..۷
تشخيص مرگ مغزي…………………………………………………………………………….۷
معيار هاي باليني مرگ مغزي…………………………………………………………………..۷
نبودن وضعيت هاي مشابه مرگ مغزي…………………………………………………………۹
مدت زمان نظارت بر بيمار دچار مرگ مغزي…………………………………………………۹
آزمون هاي تأييد کننده مرگ مغزي………………………………………………………………۹
اعلام مرگ مغزي………………………………………………………………………………۱۰
شرايط اعلام مرگ مغزي………………………………………………………………………………….۱۱
چرا در مرگ مغزي، بيمار تا مدتي داراي ضربان قلب و تنفس مي باشد؟………………..۱۲
كما چيست؟ آيا همان مرگ مغزي است؟……………………………………………………….۱۲
زندگي نباتي چيست و چه فرقي با مرگ مغزي دارد؟………………………………………..۱۲
آيا از ظاهر فرد بيمار ميتوان فهميد كه او دچار مرگ مغزي شده است؟…………………..۱۳
آيا بيمار بدنبال مرگ مغزي درد را احساس مي كند؟……………………………………….۱۳
آيا مواردي از مرگ مغزي بوده است که بهبود يافته باشند؟………………………………….۱۳
فهرست منابع……………………………………………………………………………………۱۴

مقدمه:
تعريف نوين پزشکي از مرگ :
در زمان‌هاي قديم حتي تا اوائل قرن نوزدهم، تعريف مرگ آسان و ساده بود. چرا که توقف قلب معادل مرگ دانسته مي‌شد. اين ديدگاه تا قبل از ابداع روش‌هاي جديد بازگرداندن دوباره به حالت حيات، حاکم بود. کمپس، پرفسور فقيد انگليسي که آثار جاودانه‌اي مانند کتاب پزشکي قانوني از او به يادگار مانده، مي‌گويد: «مرگ به هر صورتي که باشد يک امر پزشکي است». بنابراين تشخيص وقوع مرگ و زمان آن در صلاحيت کارشناس يعني پزشکي قانوني است. چرا که آثار مترتب بر آن از اهميت بسياري برخوردار است. آثاري چون تحقق يا عدم تحقق قتل، تعيين قاتل، نوع قتل، ارث، ديه و …، از آن قبيل است.
از نظر پزشکي مرگ، توقف کامل و بي‌بازگشت اعمال حياتي است و معمولا ابتدا قلب از کار افتاده و در پي آن مرگ سلولهاي مخ فرا رسيده و درنتيجه‌ي آن تنفس و حس و حرکت از بين مي‌رود وگاهي بالعکس ابتدا مرگ بافتهاي مغزي پيش مي‌آيد و قطع تنفس و در نتيجه فقدان اکسيژن در خون باعث از کار افتادن قلب مي‌گردد و در هر دو صورت مرگ قطعي و واقعي فرا مي‌رسد.
حقوقدانان براساس فقه و با تکيه بر يافته هاي پزشکي مرگ را در چهار نوع دانسته‌اند:

الف- مرگ ظاهري :
مرگ ظاهري حالتي بين مرگ و زندگي است که در طي آن اعمال تنفسي و حرکات قلبي بي‌نهايت خفيف شده و حتي در ظاهر متوقف به نظر مي‌رسد. در اين شرايط با انجام اقدامات احياي تنفس مصنوعي و رساندن اکسيژن و تحريک قلب با الکتروشوک امکان بازگشت شخص به زندگي وجود خواهد داشت.
حالت اغماي عميقي که در اثر مصرف دارو‌هاي خواب‌آور يا روان گردان و مسکن‌هاي قوي پيش مي‌آيد و موجب مي‌شود که ضعف شديد حرکات تنفسي و عدم احساس تپش قلب و سردي انتهاها و به‌ خصوص عکس‌العمل‌‌هاي خفيف وتري يا حسي، يک مرگ ظاهري را به صورت مرگ حقيقي جلوه دهد. مرگ ظاهري پايان حيات انسان نيست و هر اقدامي که عقلا منتهي به مرگ واقعي چنين اشخاصي شود حسب مورد مي‌تواند مشمول يکي از انواع قتل باشد. امروزه با پيشرفت علم پزشکي و استفاده از وسايل و ابزار‌هاي مکانيکي و تکنيکي در احياي قلب و تنفس، مي‌توان تا مدت‌ها افراد بشر را از ادامه حيات و بازگشت به زندگي برخوردار نمود. لازم به ذکر است که کما يا اغماي عميقتر زماني است که کليه اعمال مغز به صورت غير قابل برگشتي درآيد در حدي که تنفس خود به خود، قطع گردد. اين نوع از کما منجر به مرگ مغزي است.

ب – مرگ قطعي :
مرگ وقتي قطعي است که اعمال قلبي و عروقي و حسي و حرکتي به طور کامل از بين برود و برگشت آن امکان نداشته باشد. علايم مرگ حقيقي عباتند از توقف جريان خون، توقف تنفس، اتساع و ثابت ماندن مردمک در هر دو چشم و ازبين رفتن امواج قلب و مغز. معمولا مرگ حقيقي سه تا پنج دقيقه پس از قطع تنفس و جريان خون و به عبارت ديگر ظاهر شدن علايم ذکر شده فوق به وقع مي‌پيوندد. بنابراين بارزترين مصداق ازهاق نفس و مرگ، اين نوع از مرگ است.

ج – مرگ مغزي :
مرگ مغزي را نبايد با مرگ قطعي اشتباه کرد. مرگ مغزي عبارتست از «توقف غير قابل بازگشت تمام اعمال مغزي». بايد توجه داشت که تنها از بين رفتن اعمال عاليه که مربوط به تخريب قشر مخ است براي توجيه مرگ کافي نيست و مرگ مغزي، مرگ تمام مغز يعني قشر و ساقه مغز است که با سکوت ممتد و چندين ساعته نوار مغزي و منفي بودن عکس‌العمل‌هاي تحريک چشمي و پوستي و حلقي و …، با صرف وقت و دقت قابل تشخيص است. مطابق ماده ۱ آيين نامه اجرايي قانون پيوند اعضاي بيماران فوت شده يا بيماراني که مرگ مغزي آنها مسلم است، مصوب ۲۵/۲/۱۳۸۱ هيات وزيران : «مرگ مغزي عبارتست از قطع غير قابل برگشت کليه فعاليت‌هاي مغزي کورتيکال ( قشر مغز)، ساب کورتيکال (لايه زير قشر مغز) و ساقه مغز به طور کامل».
طرح مرگ مغزي در اينجا به لحاظ اين است که تعريف سنتي مرگ، معيار از کار افتادن فعاليت مغز را شامل نمي‌شد. زيرا هيچ روشي براي تشخيص مرگ مغزي وجود نداشت. اما اکنون وضع تغيير کرده و با به کارگيري دستگاه‌هاي احياء کننده و حمايتي جديد امکان بازگرداندن حيات با معيار‌هاي مورد نظر گذشته يعني تنفس مستمر و ادامه ضربان قلب امکان پذير است. تصويب ماده واحده بيماراني که مرگ مغزي آنها مسلم است، به طور ضمني به يکسان انگاري مرگ مغزي و مرگ قطعي مي‌انجامد. به ويژه که مقنن با بکار گيري جملات و تعابيري مانند: «بيماراني که مرگ مغزي آنها مسلم است.» پس از عبارت «بيماران فوت شده»، و نيز استفاده از واژه ميت و بالاخره اجازه برداشت اعضاء سالم کسي که دچار مرگ مغزي شده است، نشان مي‌دهد که مرگ مغزي از نظر نتيجه با مرگ قطعي تفاوتي نمي‌کند. بنابراين بايد گفت ايراد هر نوع صدمه منتهي به مرگ مغزي قتل محسوب است. البته صدمات وارده به کسي که دچار مرگ مغزي است، جنايت بر مرده خواهد بود. البته بيمار در ماده قانوني فوق الذکر ممکن است به سبب طفره رفتن قانونگذار از اظهار نظر در مورد مرگ بودن مرگ مغزي باشد.
البته برخي حقوقدانان مرگ مغزي را ملحق به حيات غير مستقر نموده و حکم آن را در مورد مرگ مغزي نيز جاري دانسته و اين دو قسم را يکجا بيان نموده‌اند.

د – حيات غير مستقر يا مرگ حکمي :
قانونگذار در ماده ۲۱۷ قانون مجازات اسلامي به تبعيت از مشهور فقهاي شيعه و چه بسا در جهت رفع اختلاف پيرامون تشخيص زمان مرگ، سخن از وجود حد فاصلي بين زمان حيات قطعي و زمان مرگ قطعي زده است که بدان حيات غيرمستقر گفته مي‌شود. از مجموع ديدگاه فقها و حقوقدانان و قانونگذار مي‌‌‌‌‌‌‌توان به نتايج زير در اين مورد دست يافت:
حيات مورد حمايت شرع و قانون حيات مستقر است و حيات غير مستقر معادل مرگ است.
حيات غير مستقر يعني کسي که آخرين رمق حيات را دارد و به عبارت ديگر هر چند دچار مرگ قطعي ( توقف کامل فعاليت مغز، قلب، و ريه‌ها) نشده است ولي همانند مرگ مغزي بازگشت او به حيات مستقر محال است.
چنين کسي در حکم مرده است و صدمه به او، جنايت بر مرده تلقي مي‌شود.
در باب معيار تشخيص حيات غير مستقر، فقها نظرات متفاوتي ابراز داشته‌اند. طول زمان قابل زيست (کمتر از يک روز زنده باشد)، وضعيت جسمي مجني عليه ( زوال ادراک، شعور، نطق و حرکت اختياري) و تشخيص عرف؛ سه معياري است که توسط‌انديشمندان فقه و حقوق ابراز شده است. بعضي نويسندگان ملاک در احراز حيات مستقر را صدق عرفي آن دانسته‌اند و تصريح کرده‌اند که ضابطه در احراز حيات غير مستقر، تفاهم عرفي است (و در تشخيص درحکم مرده به هر دو عنصر طول زمان و شرايط بدني مجني عليه مبتني بر نظر عرف توجه شده است). به نظر مي‌‌‌‌‌‌‌رسد استناد به عرف براي تشخيص حيات مستقر از غير مستقر در قرن‌ها پيش که علم پزشکي محدوديت‌هاي بي‌شماري داشته است، تنها راه حل بود ولي، اکنون و در مقطعي از زمان که پيشرفت‌هاي اين علم شگفت‌انگيز است و با عنايت به اين که موضوع مرگ و حيات ماهيتا در چارچوب علم پزشکي قابل بررسي است، احاله چنين امري به عرف غير‌قابل قبول باشد.
تسري حکم ماده ۲۱۷ به غير مورد ضرب و جرح مانند بيماري‌هاي غير قابل علاج و يا وضعيت جسمي و روحي اشخاصي که در شرايط حيات غير‌مسقر قرار داشته باشد ، بلا‌مانع است. زيرا به نظر مي‌رسد، کانون توجه مقنن وضعيت مقتول بوده و نه علت بروز آن.
در نهايت به نظر مي‌رسد که مرگ به عنوان نتيجه لازم در قتل عمدي به دو صورت محقق مي‌‌‌‌‌‌‌شود: مرگ قطعي و مرگ نسبي که همان حيات غير مستقر است و مرگ مغزي مصداقي از آن به حساب مي‌آيد.

مغز به عنوان پيچيده ترين عضو بدن جايگاه احساسات، غرايز، تفكر و بسياري از واكنش هاي آدمي است و كوچك ترين آسيب به آن مي تواند عوارض جبران ناپذيري به همراه داشته باشد
تعريف مرگ مغزي :
توقف غير قابل بازگشت کليه اعمال مغزي را مرگ مغزي گويند به عبارت ديگر مرگ مغزي به معناي از دست دادن تمامي عملكردهاي مغز است و در پي توقف كامل جريان خون به اين عضو حساس بدن به وجود مي آيد. که تحقق اين تعريف بستگي به دو موضوع مهم دارد:
اولاً : علت واضحي براي غير قابل بازگشت بودن توقف اعمال مغز وجود داشته باشد مثلا اصابت گلوله به جمجمه يا خونريزي وسيع خودبخودي مغزي و غيره.
ثانياً :کليه اعمال مغز دچار وقفه شده باشند که شامل اعمال مخ (نيمکره هاي مغزي) و ساقه مغز مي باشد بنابر اين کليه واکنش هاي ساقه مغز باستي مختل باشد تا تعريف فوق تحقق يابد.
اعمال نيمکره هاي مغزي بطور عمده شامل ديدن- شنيدن- صحبت کردن- تعقل و تفکر و غيره مي باشد. بيماري که در حالت بيهوشي يا اغماء به سر مي برد اين اعمال را نداشته و بنابراين نيمکره هاي مغزي غير فعال مي باشند ولي چنين بيماري هنوز مي تواند تنفس خودبخودي، واکنش نوري مردمک ها و حرکات خودبخودي در اندامها و چشمهايش داشته باشد که نشانه فعاليت ساقه مغزي مي باشد.
ساقه مغزي بطور عمده مسئول تنظيم تنفس، تنظيم واکنش نوري مردمک ها، ايجاد حرکات خودبخودي چشمها و اندامها و تنظيم بلع و غيره مي باشند.
بيماري که علاوه بر حالت اغماء عميق تنفس خودبخودي نداشته باشد مردمک هايش ثابت و بدون واکنش نوري باشد يا هيچگونه حرکتي در اندامها و چشمهايش با هر گونه تحريکي نداشته باشد و واکنش و نيز در وي مختل باشد به معني توقف کامل کليه اعمال مغزي تلقي شده بعبارت ديگر دچار مرگ مغزي شده است.
وضعيت هاي باليني خاص مثل کماي عميق، حالت دسربره، حالت دکورتيکه و حالت
نباتي و غيره . که بعضي يا تمام اعمال ساقه مغز وجود دارند را نبايستي با مرگ مغزي اشتباه کرد.

علل شايع مرگ مغزي :
تصادفات رانندگي، وارد آمدن ضربه شديد به سر، سقوط از ارتفاع، غرق شدن در آب، مسموميت ها، خونريزي هاي داخلي مغز، نارسايي خوني- مغزي، ضايعات فضا گير داخل جمجمه (تومورها، عفونت ها و ….)، هيپوکسي مغزي ناشي از توقف قلب که با اقدامات احياء قلب و ريه بازگشت نموده اند و همچنين سكته مغزي.

مرگ مغزي چگونه رخ مي دهد :
آسيب هاي شديد بافتي كه به علل مختلف به مغز وارد مي شود، در نهايت منجر به تورم بافتي شده و از آنجا كه مغز در فضاي بسته بين استخوان هاي جمجمه قرار گرفته و امكان افزايش حجم ندارد، بنابراين اين تورم بافتي به قسمت هاي پايين تر مغز (ساقه مغز) فشار وارده كرده و باعث فتق مغزي و مختل شدن گردش خون به مغز مي شود كه اين خود در نهايت اكسي ژن رساني را مختل و كم مي كند و سرانجام موجب مرگ مغزي مي شود
اين فرايند ممكن است چند دقيقه يا چند روز بدرازا بكشد. قلب به کمک دستگاه تنفس مصنوعي به فعاليت ادامه داده، به اعضاي ديگر اكسيژن مي رساند، در حاليكه بافت مغز و ساقه مغز كه وظيفه كنترل تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارند از اين ماده حياتي(اكسيژن) محروم مانده، دچار مرگ مي شوند.
وضعيت هاي مشابه مرگ مغزي :
بعضي شرايط باليني ممکن است تابلويي شبيه به مرگ مغزي در بيماران ايجاد نمايند شايعترين اين شرايط عبارتند از:
• مسموميت با الکل، فنوباربيتال و ساير داروهاي مضعف سيستم عصبي.
• عوامل بلوک کننده سيستم عصبي عضلاني.
• اختلالات متابوليک سيستم عصبي عضلاني.
• اختلالات متابوليسمي نظير نارسايي کليه و کبد.
• هيپوترمي (يخ زدگي).
تشخيص مرگ مغزي :
تشخيص مرگ مغزي بر اساس بررسي نشانه هاي باليني فقدان اعمال مغزي استوار است. تمامي معيارهاي باليني زير بايستي در مورد بيمار تحقق يابند تا بتوان تشخيص مرگ مغزي را واقعي دانست عدم تحقق حتي قسمتي از يک معيار تشخيص را منتفي مي سازد.
علاوه بر اين يک دوره زماني نيز بايستي بر بيمار بگذرد، (مدت نظارت)- و در طي آن بررسي مداوم بيمار توسط تيم پزشکي عدم تغيير در معيارهاي باليني را به ثبوت مي رسانند تا بتوان به شرايط اعلام مرگ مغزي نزديک شد معمولا علاوه بر تحقق معيارهاي باليني يک آزمون تاييد کننده تشخيص مرگ مغزي نيز براي اطمينان بيشتر صورت ميگيرد از فوايد ديگر انجام آزمون فوق کوتاه نمودن مدت نظارت مي تواند باشد.
معيار هاي باليني مرگ مغزي :

الف)وجود اغماء عميق(GCS=3): عدم وجود حركات خود به خودي، فقدان باز نمودن چشم ها، عدم پاسخ گفتاري به تحريكات دردناک

ب )فقدان واکنشهاي ساقه مغز شامل:
۱. فقدان رفلکس نوري مردمک چه مستقيم و چه غير مستقيم.
۲. فقدان رفلکس قرنيه
۳. فقدان رفلکس گگ.
۴. فقدان رفلکس سرفه.
۵. فقدان رفلکس هاي مربوط به حرکات چشمها.
۶. عدم وجود واکنش چشمي سري
۷. عدم وجود واکنش چشمي- تعادلي (تست کالريک با آب سرد)
۸. عدم وجود تنفس خودبخودي. بيمار بايستي وابسته به دستگاه تنفس مصنوعي باشد و بطور خودبخودي هيچگونه حرکات تنفسي بروز ندهد، عدم وجود تنفس (آينه) را مي توان توسط آزمون آينه بررسي کرد.
بيمار دچار مرگ مغزي را چنانچه با محرکي دردناک تحريک نمايند فاقد پاسخ کلامي يا حرکات در عضلات سر و صورت مي باشد ولي رفلکسهاي نخاعي ممکن است در چنين بيماري موجود باشد سلامت نخاع و خودکار شدن آن نقض کننده مرگ مغزي نمي تواند باشد.
۱-۶ ) واکنش چشمي سر يا (occulo-cephalic ) همان تست Doll’s eyeمي باشد.
۱-۷ ) واکنش چشمي تعادلي (Occulo -Vestibular) تست شستشوي مجراي گوش خارجي با آب سرد مي باشد.
۱-۸ ) آزمون آينه (Apnea Test) بدين ترتيب انجام مي شود که ابتدا بيمار را به مدت ۱۰ دقيقه با اکسيژن ۱۰۰% ونتيله نموده و در همين حين گازهاي خون شرياني چک مي شود وقتي PCo2 در حد ۴۰ ميليمتر جيوه باشد بيمار را از دستگاه تنفسي جدا ساخته و اکسيژن مستقيم را با فشار ۱۲-۷ ليتر در دقيقه از طريق لوله تراشه به بيمار مي رسانند و به مدت زمان ۱۰ دقيقه ديگر بيمار تحت مراقبت و نظارت مستقيم از نظر بروز حرکات تنفس قرار مي گيرد و در صورتيکه در پايان ۱۰ دقيقه حرکت تنفسي پديد نيايد گازهاي خون مجددا چک شده و اگر PCo2 بالاتر از ۶۰ ميليمتر جيوه باشد که مبين حداکثر تحريک مرکز تنفس در بصل النخاع مي باشد تست خاتمه يافته تلقي مي شود و بيمار مجدد به دستگاه وصل مي شود بروز هر گونه حرکت تنفسي يا انجام تنفس رد کننده مرگ مغزي خواهد بود اگر در حين تست و قطع بيمار از دستگاه تفس مصنوعي براي بيمار افت فشار خون يا آريتمي قلبي پديد آيد آزمون بلافاصله قطع شده و بيمار به دستگاه تنفس مصنوعي مجددا متصل مي شود در اين صورت بايستي از تستهاي تاييد کننده مرگ مغزي براي تحقق آن استفاده نمود.

نبودن وضعيت هاي مشابه مرگ مغزي :
در بيماراني که معيارهاي باليني فوق محقق گرديده باشد بايستي درجه حرارت مرکزي بدن نيز بررسي شود و اين درجه حرارات بالاتر از ۹۰ درجه فارنهايت يا ۲/۳۲ درجه سانتيگراد باشد همچنين فشار خون بيمار بايستي حتما در جزء سيستوليک مساوي يا بيش از ۹۰ ميليمتر جيوه باشد مطلب فوق بدين معني است که بيمار دچار هيپوترمي و يا پديده شوک نباشد.
همچنين نشانه هاي مسموميت با داروها و شرايط متابوليک که تظاهراتي شبيه مرگ مغزي مي توانند ايجاد کنند نيز در بيمار ديده نشود در صورت هر گونه وجود شکي بايستي آزمونهاي آزمايشگاهي براي تعيين سطح خوني مواد مشکوک به عمل آيد.
مدت زمان نظارت بر بيمار:
الف. در صورتي که عامل ايجاد کنده مرگ مغزي بيمار بارز و شناخته شده باشدو عدم برگشت پذيري آن قطعي باشد « اصابت گلوله به جمجمه يا خونريزي وسيع مغزي در بيماري که معيارهاي باليني مرگ مغزي را با يک معاينه معتبر پيدا نموده پس از ۶ ساعت نظارت دقيق و در صورت تاييد شدن مرگ مغزي با يکي از آزمونهاي تاييد کننده تشخيص مرگ مغزي در وي قطعي خواهد بود.
ب. در حالت فوق اگر از آزمون تاييد کننده مرگ مغزي به علت عدم وجود امکانات استفاده نشود مدت زمان نظارت ۱۲ ساعت و معاينه معتبر دومي در پايان اين مدت تاييد کننده مرگ مغزي خواهد بود.
ج. در صورتي که علت ايجاد کننده مرگ مغزي شناخته شده نيست و يا اينکه برگشت پذيري آن قطعي نمي باشد مدت زمان نظارت حداقل ۱۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت توصيه شده است.
د. در مواردي که علت مرگ مغزي نرسيدن اکسيژن به مغز- (آنوکسي) باشد مدت زمان نظارت براي قطعيت مرگ مغزي ۲۴ ساعت توصيه مي شود.
آزمون هاي تاييد کننده مرگ مغزي :
توسط آزمونهاي ذيل مي توان صحت تشخيص باليني مرگ مغزي را محک زده و تاييدي ثبت شده براي آن بدست آورد.
آنژيوگرافي ۴ رگ مغزي: اين آزمون کلاسيک ترين و معتبرترين آزمون در اين مورد بوده و عدم وجود جريان خون از ناحيه قاعده جمجمه بداخل مغز مبين قطعيت کامل مرگ مغزي مي باشد و نيازي به مدت زمان انتظار بعد از انجام آن نخواهد بود.
آنژيوگرافي مغزي با مواد راديوايزوتوپ (CRAG) : اين آزمون برخلاف آنژيوگرافي ۴ رگ مغز قابل اجرا در بالين بيمار بوده و از نظر راحتيِ انجام، به آن برتري دارد ماده راديوايزوتوپ از طريق وريد تزريق شده و توسط دوربين مخصوصي وجود يا عدم وجود اين ماده در مغز عکس برداري مي شود. اين آزمون نيز فعاليت ناحيه ساقه مغز را خوب نشان نداده و ارزشمند بودنش نيازمند ۶ ساعت زمان نظارت پس از پيدا شدن معيارهاي باليني مرگ مغزي در بيمار خواهد بود.
براي ايجاد EEG در بيماران دچار مرگ مغزي به علت اتصال بيمار به وسايلي مانند دستگاه تنفس مصنوعي و مانيتورينگ هاي گوناگون براي جلوگيري از ايجاد پارازيت شرايط خاصي بايد رعايت شود که در رفرانسهاي مربوطه آنها ذکر شده است.
اعلام مرگ مغزي :
• دلايل اعلام مرگ مغزي :
تشخيص و تعيين مرگ مغزي از دو جنبه حائز اهميت است. اين دو موضوع مجموعا مبناي منطقي را تشکيل مي دهند که بر اساس آن پزشکان اعلام مرگ مغزي را مورد توجه قرار داده اند.
• توانايي نگهداري اعمال نباتي بدن براي مدت طولاني بعد از مرگ مغزي :
فعاليت قلبي براي روزهاي متمادي بعد از اينکه کليه اعمال مغزي بطور غير قابل بازگشتي متوقف شده باشد قابل نگهداري و حمايت است. اختلالات فيزيولوژيک مانند عدم ثبات قلبي- عروقي، تغييرات درجه حرارت، نارسايي قسمت قدامي و خلفي غده هيپوفيز و نيازهاي تغذيه اي همگي قابل اصلاح مي باشند. مي توان يک بيمار دچار مرگ مغزي را با اصلاح اختلالات فوق روزهاي متمادي در ICU نگه داشت که رکورد فعلي ۱۰۷ روز مي باشد بجز در موارد نادري مثل: کوشش براي نحات از مرگ يک جنين در شکم مادري که مبتلا به مرگ مغزي شده است. چنين درماني از جنبه هاي ذيل نامناسب مي باشد:
الف. واقعيت شرايط بيمار را ناديده مي گيرد.
ب. خانواده بيمار را در مداري معيوب از اميد واهي و عدم قطعيت مي گذارد.
ج. اطمينان خانواده بيمار و جامعه به اقدامات پزشکي آن را خدشه دار مي کند.
د. نيازمند کار شديد پرسنل بهداشتي و پزشکي براي حفظ بدني است که اساسا مرده است .
ه. مخارج هنگفتي بدون کسب فايده مفيد براي بيمار به همراه خواهد داشت.
و. ممکن است بي حرمتي يا بکارگيري بد از چنين بدني نيز در مدت زمان طولاني نگهداري بوجود آيد.
• نياز به اعضاء مختلف بدن براي پيوند اعضا به بيماران نيازمند:
پيشرفت در امر پيوند اعضا احتمال استفاده از اعضا سالم افراد دچار مرگ مغزي را براي بهبود و احيانا نجات جان بيماران ديگر فراهم ساخته و موجب نجات جان انسانها و افزايش قوه مولد جامعه مي شود.
از نظر نظر منطق و فلسفه نمي توان حيات موجود را متکي به عملکرد عضوي دانست که قابل تعويض و يا جايگزين مثل خودش و يا حتي وسيله مصنوعي باشد.
بنابراين عمل قلب و ريه که قابل جايگزيني مي باشند نمي تواند معياري براي سنجش وجود يا عدم وجود حيات باشد و وجود حيات بايستي با يک سنگ محک ديگر سنجيده شود سنگ محکي که قابل تعويض يا جايگزيني نباشد آن سنگ محک در وضعيت فعلي دانش بشري مغز مي باشد. از نظر فيزيولوژيک نيز ساختمان و اعمال مغز پيچيده ترين ساختمان بدن آدمي بوده و در حقيقت اين مغز است که جايگاه احساسات، عواطف، غرايز، تفکر، انديشه و سرانجام روح آدمي است نه ساير اعضا بدن، بنابراين از ديد مذهبي نيز مفارقت روح از بدن در حقيقت مفارقت روح از مغز ميباشد و مرگ مغزي مترادف با مرگ انسان خواهد بود
شرايط اعلام مرگ مغزي :
براي اعلام مرگ مغزي نخست بايستي معيارهاي باليني فوق را در يک زمينه غير قابل بازگشت بودن پيدا نمايد آنگاه با معاينه معتبر معيارهاي باليني مرگ مغزي در بيمار تاييد شود. بدين معني که بيمار دچار کوماي عميق، فاقد هر گونه حرکت خودبخودي بوده هيچ نشانه اي از باز نمودن چشمها يا حرکات در سر و تنه چه با صدا و چه با تحريک دردناک نشان نمي دهد.
رفلکسهاي نخاعي ممکن است موجود باشد يا نباشد، مردمک ها در موقعيت متوسط و بدون رفلکس به نور خواهند بود و کليه رفلکسهاي ساقه مغز بيمار مختل شده باشند بيمار فاقد تنفس بوده و به دستگاه تنفس مصنوعي متصل باشد، در چنين شرايطي با رد عوامل مشتبه شونده با مرگ مغزي و ثابت بودن وضعيت هموديناميک و درجه حرارت بيمار براي تاييد عدم وجود تنفس، آزمون آپنه انجام مي شود عدم بازگشت تنفس يا نشانه اي از بازگشت تنفس در اين آزمون به معني کامل بودن معيارهاي باليني مرگ مغزي خواهد بود و تنها قلب بيمار به ضربان خود ادامه داده و با اقداات درماني است که جريان خون بيمار ثابت باقي مي ماند از اين لحظه به بعد برحسب علت بوجود آورنده مرگ مغزي و سن بيمار (معيارهاي مرگ مغزي در کودکان زير ۵ سال با آنچه در اينجا ذکر شده است متفاوت خواهد بود).
يک مدت زمان نظارت و در مواردي انجام يک تست تاييد کننده مرگ مغزي صورت مي پذيرند تا با نشان دادن عدم برگشت پذيري وضعيت مرگ مغزي در دو بررسي اخير، همراه با عدم وجود شرايط مشتبه ساز، مدت زمان نظارت و نتايج تستهاي تاييد کننده بصورت دقيق مرگ مغزي مشخص شود.
با پر شدن اين چک ليست شرايط طبي براي اعلام مرگ مغزي کامل مي شود حال بر اساس وضعيت مذهبي- اجتماعي جوامع مختلف و وجود يا عدم وجود مسائل جنايي يا قانوني در مورد بيمار، کميسيون (مجمع) مخصوص اعلام مرگ مغزي (که اعضاء آن در کشورهاي مختلف متفاوت مي باشند) با رعايت شرايط مذهبي- اجتماعي، خانوادگي و قانوني حاکم بر جامعه مرگ مغزي را اعلام مي نمايند.
از اين لحظه به بعد است که اقدامات درماني حمايت کننده هموديناميک قطع مي شوند يا
در مرگ مغزي، خونرساني به مغز متوقف شده، اكسيژن رساني به آن انجام نمي گيرد.مغز تمام کارکرد خود را از دست مي دهد و دچار تخريب غير قابل برگشت مي گردد. اگرچه پس از مرگ مغزي اعضاي ديگر از جمله قلب، کبد و کليه ها هنوز داراي عملکرد هستند، بتدريج در طي چند روز آينده، از کار خواهند افتاد.
بيمار مرگ مغزي، صحبت نمي کند، نمي بيند، به هيچ يک از تحريکات خارجي پاسخي نمي دهد و بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعي قادر به تنفس نخواهد بود.

چرا در مرگ مغزي، بيمار تا مدتي داراي ضربان قلب و تنفس مي باشد؟
قلب تا زماني كه داراي اكسيژن رساني باشد، به ضربان خود ادامه ميدهد. در بيمار مرگ مغزي، دستگاه تنفس مصنوعي ( ونتيلاتور ) اكسيژن لازم را براي ضربان قلب فراهم خواهد کرد و به محض جدا کردن دستگاه از بيمار قلب هم از كار خواهد افتاد.

كما چيست؟ آيا همان مرگ مغزي است؟
كما در واقع يك نوع اختلال در كاركرد مغز است كه شخص دچار كاهش شديد سطح هوشياري ميگردد و به هيچ يک از تحريكات پيرامونش، پاسخ نميدهد.
در كما شانس بهبودي براي برخي بيماران وجود دارد، در صورتيكه در مرگ مغزي بهبودي بيمار غير ممکن و مرگ وي ظرف چند روز حتمي است.
با بيان اين كه كما يك نوع اختلال در كاركرد مغز بوده كه در آن شخص ـ مشابه مرگ مغزي به دليل كمبود خون و اكسيژن رساني به مغز ـ دچار كاهش شديد سطح هوشياري مي شود و به هيچ يك از تحريكات پيرامونش پاسخ نمي دهد در حالت كما شخص ممكن است براي مدت طولاني زنده بماند و زندگي نباتي پيدا كند و حتي افرادي كه به كما رفته اند در صورت سالم بودن ساقه مغز، در اغلب موارد به تنفس غيرارادي خود ادامه داده و ضربان قلب منظمي نيز دارند.
هوشياري بيماران در حالت كما بسته به ميزان پاسخ آنها به محرك هاي گوناگون درجه بندي مي شود.

زندگي نباتي چيست و چه فرقي با مرگ مغزي دارد؟
زندگي نباتي، با مرگ مغزي کاملا متفاوت است.
اين وضعيت تقريبا هميشه در پي كما رخ مي دهد. با اينکه شخص بيدار بنظر مي رسد ( چشمانش باز است ) و داراي يك سري حركات غير ارادي اعضاي خويش است، هيچ عملكرد ذهني و شناختي ندارد.
اين ها در واقع بيماراني هستند كه بدنبال آسيب شديد مغزي، براي سالهاي متمادي زنده مي مانند و به نظر هوشيارند، بدون اينكه بتوانند با محيط اطراف خود ارتباطي برقرار كنند.

آيا از ظاهر فرد بيمار ميتوان فهميد كه او دچار مرگ مغزي شده است؟
خير، فردي كه دچار مرگ مغزي شده، مانند کسي است که در خوابي عميقي فرو رفته است. ريه هايش به كمك دستگاه تنفس مصنوعي ( ونتيلاتور ) از هوا پر مي شوند، قلبش به سبب اكسيژن رساني داراي ضربان است و حتي پوست او گرم و برنگ صورتي مي باشد.

آيا بيمار بدنبال مرگ مغزي درد را احساس مي كند؟
خير. پس از وقوع مرگ مغزي، در انسان هيچگونه احساس درد و اندوهي وجود نخواهد داشت.

آيا مواردي از مرگ مغزي بوده است که بهبود يافته باشند؟
خير، امکان بهبودي و بازگشت بيمار مرگ مغزي به هيچ عنوان وجود ندارد.
مواردي که شنيده ايد فرد دچار مرگ مغزي شده و سپس بهبود يافته است، در واقع مرگ مغزي نبوده است.
اين بيماران در کماي عميق بوده ولي نزديکان آنها و يا حتي گاهي برخي از پزشکان و پرستاراني که درباره تفاوت مرگ مغزي و کما اطلاعات کافي ندارند چنين برداشت نادرستي کرده اند.

فهرست منابع:

۱. صادقي، محمد‌هادي؛ جرايم عليه اشخاص، نشر ميزان، تهران، ۱۳۸۰، چ اول، ص ۳۷.
۲. آقايي‌نيا، حسين؛ جرايم عليه اشخاص(جنايات)، نشر ميزان، تهران، ۱۳۸۶، چ سوم، ج۲، ص ۴۹، نيز: گودرزي، فرامرز؛ پزشکي قانوني، تهران، نشر انيتشتن، ۱۳۶۸، چاپ اول، ج۱، ص۳۲۳.
۳. سپهوند، اميرخان؛ جرايم عليه اشخاص، تهران، نشر مجد، ۱۳۸۶، چ اول،ص ۳۴، و گودرزي، پيشين، ص ۳۲۲.
۴. سپهوند، اميرخان؛ پيشين، ص ۳۴.
۵. آقايي‌نيا، پيشين، ص ۵۰.
۶. حبيبي، حسين؛ مرگ مغزي و پيوند اعضا، قم، نشر دفتر تبليغات حوزه علميه قم، ۱۳۸۰، چ اول، ص ۶۶.
۷. آقايي‌نيا، پيشين، ص ۵۰.
۸. همان، ص ۵۰.
۹. سپهوند، اميرخان؛ پيشين، ص ۳۵.
۱۰. آقايي‌نيا،پيشين، ص ۵۱.
۱۱. سپهوند، اميرخان؛ پيشين، ص ۳۵ و نيز، صادقي، محمد هادي؛ پيشين، ص ۴۶.
۱۲. صادقي، محمد هادي؛ همان، ص ۴۶.
۱۳. آقايي‌نيا،پيشين، ص ۵۲.
۱۴. همان، ص ۵۳ و نيز، سپهوند، اميرخان؛ پيشين، ص ۳۵.
۱۵. آقايي‌نيا،همان، ص ۵۳ و نيز وليدي، محمد صالح؛ حقوق جزاي اختصاصي، تهران، نشر اميرکبير، ۱۳۷۴، چ چهارم، ص ۷۱.
۱۶. صادقي، محمد هادي؛ پيشين، ص ۴۸ و نيز آقايي‌نيا،همان، ص ۵۳.
۱۷. آقايي‌نيا،همان، ص ۵۳.
۱۸. همان، ص ۵۳.
۱۹. همان، ص ۵۴.
۲۰. دکتر غلامرضا بهادرخان متخصص جراحي مغز و اعصاب ،کليات جراحي اعصاب ،فصل مرگ مغزي،
۲۱. منبع:http://www.pajoohe.com
 

وبلاگ حقوقي هادي کاويانمهر

منبع + ادامه مطلب
:

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

.

===

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني
بررسي,مرگ,مغزي,در,پزشکي,قانوني
بررسي ,مرگ ,مغزي ,در ,پزشکي ,قانوني
بررسي, مرگ, مغزي, در, پزشکي, قانوني
بررسي , مرگ , مغزي , در , پزشکي , قانوني
بررسي + مرگ + مغزي + در + پزشکي + قانوني
بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

بررسي مرگ مغزي در پزشکي قانوني

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب