اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

2 بازدید ۱۸ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم


نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم


نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

اين مطلب بصورت اتوماتيک با نرم افزار All RSS to wp v1.3 فرستاده شده است اميدوارم مطلب مفيدي باشد :

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

جنگ نرم نوعي چالش و درگيري بين کشورها مي باشد که در حوزه محتواها، برنامه ها و نرم افزارهايي است نه سخت افزار و تسليحات نظامي که عمدتاً از جنس رسانه ها است بنابراين هر گونه تقابل ميان کشورها يا گروه هايي که با هم رقابت يا دشمني دارند و در آن از ابزارهاي رسانه اي، ابزارهاي سايبري و نرم افزاري يا مغز افزاري استفاده مي شود در دنيا به عنوان جنگ نرم ياsoft war تلقي مي شود در فضاي جنگ نرم صحبت از موشک واسلحه وتانک، کشتي و هواپيما نيست بلکه صحبت از ماهواره، اينترنت، روزنامه، خبرگزاري، کتاب، فيلم، سينماست طبيعتاً ژنرال ها، افسرها و نظامي ها در اين جنگ دخيل نيستند و به سمت هم شليک نمي کنند بلکه روزنامه نگارها، سينما گرها، هنرمندان و فعلان امور رسانه ها سربازان اين جنگ هستند.

شبکه هاي ماهواره اي ابزاري براي جنگ نرم

شبکه هاي ماهواره اي ابزاري براي جنگ نرم

شبکه هاي ماهواره اي اعم از تلويزيوني و راديويي در چارچوب مباحث جنگ نرم ادامه سلطه نظام کاپيتاليستي بوده و به دنبال منافع خودشان تامين منافع واهداف خودشان در کشورهاي ديگر هستند و هدف اصلي اين نوع شبکه ها تاثير گذاري بر افکار عمومي کشورهاي هدف خود و به هم زدن سيستم اطلاع رساني داخلي کشورهاي مورد نظر هست آنها از ابزارهاي تکنولوژيکي متعددي براي رسيدن به برنامه ها، اهداف و سناريوهاي خود استفاده مي کنند، حالا گاهي اين مي تواند در قالب راه اندازي يک شبکه فرکانسي راديويي خبري باشد شبيه بي بي سي که از سال ۱۳۳۰ به اين طرف چنين هدفي را دنبال مي کند يا اينکه پيشرفته ترين تکنولوژي هاي روز باشد که امروز به صورت مولتي مديا و چند رسانه اي با استفاده از تکنيک هاي راديويي، تلويزيوني و اينترنتي دنبال مي شود.

در واقع هدف در تمام اين سال ها يکي بوده ولي ابزارهاي تکنولوژي و نوع رسانه شکل و فرمت رسانه متناسب با شريط روز زمان تغيير و دگرگوني پيدا مي کرده است. در اين بستر به خصوص کشورهاي غربي از ابزار شبکه هاي خبري سياسي يا غير سياسي براي نفوذ بر افکار عمومي کشورها به خصوص ايران يا کشورهاي اسلامي استفاده کرده اند و به نوعي اينها در طول زمان جاده صاف کن هاي سياست هاي فرهنگي غرب براي اين کشورها بودند.

از دهه ۷۰ تغييراتي در رويکرد سياست کشورهاي غربي به خصوص آمريکا در مورد جمهوري اسلامي اتفاق افتاد، يعني از جنگ سرد به جنگ نرم تغيير رويکرد داده شد، رويکرد شبکه هاي خبري در برابر ايران، جنگ نرم بود يعني ما يک جنگ سخت داشتيم و در کنار آن يک جنگ نرم وجود داشت يعني حتي قبل از اينکه شبکه هاي فارسي يا بي بي سي، CNN،  و فاکس نيوز راه اندازي شوند.

جنگ نرم در تمام طول تاريخ وجود داشته و حتي زماني که ابزارهاي تکنولوژيکي مثل راديو، تلويزيون، ماهواره نبوده اند جنگ نرم در چارچوب جنگ افکار و جنگ رواني وجود داشته است. ولي چيزي که الان در دنيا مطرح است اين است که روش هاي سخت افزاري يا جنگ هاي نظامي و سخت، صدمات و پيامد هاي متعددي را براي کشورهاي مهاجم درپي دارد بنابراين آنها سعي کردند با اتخاذ استراتژي جنگ نرم در کنار جنگ هاي سخت خودشان يا به صورت مستقل و فقط در چارچوب جنگ نرم، به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

طبيعي است که در طول دفاع مقدس، کشورها و حاميان مهاجم جنگ از ابزارهاي رسانه اي خود به اين منظور استفاده مي کردند البته در تمام دنيا رسانه تعريف و چارچوب خاص خودش را دارد يعني نمي توان گفت يک راديويي مثل بي بي سي يا انواع راديو وتلويزيون هاي ديگر فقط کارکرد خبري دارند. نه شما در همان اوج کارکردهاي خبري مي بينيد که کارکرد سرگرم کننده، انتقادي، اطلاع رساني و کارکردهاي ديگر را در کنارش دارند، ولي به طور طبيعي اهداف اصلي و اساسي و پشت پرده اينها همان برهم زدن نظام اطلاع رساني کشورها و تاثير گذاري بر افکار عمومي کشورهاست.

افکار عمومي کشورها بر اساس آن چيزي که خودشان مي خواهند. اخيرا يکي از مسولان اجرايي کشور گفته: بي بي سي بعضاً راست هم مي گويد بايد گفت: اتفاقاً بي بي سي خيلي راست مي گويد يعني ممکن است ۸۰ درصد خبرها را راست بگويد و لابلاي اينها ۲۰درصد خبر دروغ هم بگويد و بعد هدفش همان ها باشد به عبارت ديگر اينها در يک فرآيند طبيعي شروع به اطلاع رساني و پخش برنامه هاي سرگرم کننده مي کنند و هدف اصلي اين است که اعتماد مخاطب را به خودشان جلب کنند اين اعتماد با بالا رفتن دوز اخبار دروغ يا اخبار کذب يا تهمت يا افترا هيچ وقت به دست نمي آيد کما اينکه شما مي بينيد که شبکه هاي راديويي و تلويزيوني هستند که دوز اخبار دروغ و شايعات و جنگ رواني آنها بالا است لذا مورد اعتماد مردم واقع نشده اند و مردم کشور به آنها رويکرد ندارند.

مي توان گفت ترکيبي از سه عنصر خبر رساني، اطلاع رساني، برنامه هاي سرگرم کننده و سوژه هاي انتقادي را استفاده مي کنند تا هر رسانه اي متناسب با آن وضعيت حرفه اي خودش ترکيبي از اينها يا دوزي از اينها را براي رسيدن به هدفش استفاده مي کند.

بنابراين مقابله با ايران تا يک مقطعي هم جنگ سخت بود هم جنگ نرم اما وجه غالب، جنگ سخت بود و هزينه بر بودن اين روند براي کشورهاي مهاجم باعث شد که رويکرد قبلي آنها به يک نوع جنگ نرم تغيير کند. در اواخر دهه ۷۰ يعني زمان اول راه اندازي شبکه هاي فارسي زبان ماهواره اي رخدادهاي ديگري را شاهد بوديم. براي اولين بار سال ۷۸ دريافت شبکه هاي ماهوارهاي در ايران اتفاق افتاد. الان سالها از آن زمان مي گذرد تفاوت هاي جنگ نرم اين دو دهه فراوان است. در بخش اول شبکه هايي به صورت شو راه افتادند و بخش دوم شبکه هايي را شاهد بوديم که به صورت حرفه اي وارد لايه هاي فرهنگي شدند. تفاوت اين دو نوع شبکه ها را در حوزه جنگ نرم قابل تامل است.

هر چه قدر زمان مي گذرد با رشد تکنولوژي ها با رشد تکنيک هاي رسانه اي روش هاي کار اين شبکه ها پيچيده تر مي شود طبيعتاً لايه هاي جنگ نرم پيچيده تر کامل تر و شناخت اين ها سخت تر مي شود در ۲۰ سال پيش اين شبکه ها به عنوان شبکه هاي لس آنجلسي و عمدتاً با پخش شوها و موزيک ويديو ها کار خود را شروع کردند و هدفشان نيز بيشتر ايجاد سرگرمي و بيان بخشي از ديدگاه هاي پنهان يا موسيقي هاي زير زميني يا حتي افکار زير زميني به جامعه ايران بود، بايد گفت که در داخل هم ضعف هايي داشتيم و به نياز هاي مخاطب توجه نکرديم و اين زمينه فراهم شد تا ناخودآگاه يا خود آگاه اين شبکه ها به لايه هاي اجتماعي نفوذ کنند.

بعضي از محدوديت هايي که شايد به خاطر شرايط سياسي استراتژيکي ايران قايل شده بوديم باعث شد که برخي از اقشار به سمت اين شبکه ها گرايش پيدا کنند و در نهايت آنها موفق شوند مخاطباني در داخل ايران جذب کنند و برنامه هاي خودشان را پخش کنند ولي اندک اندک با گذشت زمان و با پيچيده شدن درگيري ها و چالش هايي که ميان نظام سلطه با ايران و بسياري از کشورهاي اسلامي به وجود آمد تکنيک ها و روش هاي نفوذ آنها در ايران تغيير کرد. بخشي از اين تکنيک ها در جنبه هاي خبري و اطلاع رساني وجود داشت و سعي کرد سرچشمه ها و سرنخ هاي اصلي سيستم هاي اطلاع رساني کشور را به دست گيرد و برنامه ريزي هاي متعددي در اين راستا انجام شد و هنوز هم اين جريان ادامه دارد يعني شما قطعاً در چند سال آينده شاهد رشد شبکه هاي بيشتر و متعددتري از اين قبيل خواهيد بود.

مقام معظم رهبري حضرت امام خامنه‌اي(مدظله‌العالي) دربارة جنگ نرم دنياي استکبار مي‌فرمايند:

شبکه استکباري صهيونيزم و سازمان جاسوسي امريکا و انگليس در همه دنياي اسلام سرگرم فتنه‌انگيزي‌اند. با پول و تشويق آنان به مقدسات اسلامي در رسانه‌ها علناً اهانت مي‌شود و حتي سيماي ملکوتي پيامبر اعظم(ص) از جسارت سخيف آنان مصون نمي‌ماند. هزارها فيلم سينمايي و بازي‌هاي رايانه‌اي و امثال آن با هدف زشت نماياندن چهره اسلام و مسلمين، توليد و روانه بازارها مي‌شود و اينها علاوه بر جنايات آنها در تعرض به کشورهاي اسلامي و کشتارهاي فلسطين و عراق و افغانستان و دخالت طلبکارانه آنها در کشورهاي اسلامي براي تأمين منافع مشروع سياسي و اقتصادي است

با توجه به آنچه گفته شد مي توان نتيجه گرفت:

۱- هر گونه تقابل ميان کشورها يا گروه هايي که با هم رقابت يا دشمني دارند و در آن از ابزارهاي رسانه اي، ابزارهاي سايبري و نرم افزاري يا مغز افزاري استفاده مي شود در دنيا به عنوان جنگ نرم ياsoft war تلقي مي شود.

۲- مي شود گفت اکنون کاملاً در يک فضاي جنگ نرم قرار داريم که ابزارهاي ماهواره اي و راديويي و تلويزيوني در کنار ابزارهاي سايبري يک جنگ تمام عيار نرم را عليه جمهوري اسلامي ايران شکل داده اند.

۳- شبکه هاي جديد رسانه اي، بخشي از ديپلماسي عمومي کشورها هستند که يا زير نظر کنگره يا پارلمان يا وزارت خارجه يا دستگاه ديپلماسي فعاليت مي کنند.

۴- مبنايي ترين عنصر قدرت نرم، مردم هستند، برخي ديگر از عناصر قدرت نرم عبارتند از: سرمايه اجتماعي، اعتماد عمومي، مشارکت عمومي، فرهنگ عمومي، آموزش هاي عمومي و تمام داشته هايي که در مردم وجود دارد، محلي گرايي، بومي گرايي، خرده فرهنگ ها، فرهنگ هاي سنتي و لايه هاي مختلفي که در درون مردم وجود دارد.

۵- اگر ما به بهانه هاي مختلف تيشه به ريشه عناصر سازنده فرهنگ و خرده فرهنگهايمان بزنيم اين پايه هاي قدرت نرم ما را فرو مي پاشاند و نمي توانيم در جنگ نرم موفق باشيم، متاسفانه ما در بحث قدرت نرم بيشتر حالت دافعه داريم تا جاذبه.

۶- متاسفانه ما يک موازنه يا تعادل در حوزه ديپلماسي سايبر نداريم. دستگاه هاي متولي به هيچ وجه با يکديگر هماهنگ نيستند.

۷- براي ايجاد يک تصوير مطلوب از ايران بايد از ساده ترين ابزارها استفاده کرد از جمله پيشنهادات عملي که رسانه هايي مانند صدا و سيما قادر به اجراي آن هستند، نشان دادن زندگي افراد عادي جامعه است.

۸- جنگ سايبري امروز در فضاي شبکه هاي اجتماعي سايبري است.

۹- موقع آن فرا رسيده که همان طور که در چارچوب اصل ۴۴ بسياري از معضلات را در اين زمينه حل کرديم با مشورت کارشناسان در رابطه با صداوسيما راهکارهايي اتخاذ کنيم.

۱۰- امروز جمهوري اسلامي ايران در مرکز ثقل اخبار دنياست ايران کشوري خبر خيز است اما کشور خبر رسان نيست يعني تمام کشور هاي دنيا خبرها را از کشورهاي ديگر به جز ايران در مورد ايران دريافت مي کنند ما خبر اول ايران را خودمان توليد نمي کنيم.

نقش ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم:

هر چه قدر زمان مي گذرد با رشد تکنولوژي ها و تکنيک هاي رسانه اي روش هاي کار شبکه هاي رسانه اي پيچيده تر مي شود طبيعتاً لايه هاي جنگ نرم پيچيده تر کامل تر و شناخت اين ها سخت تر مي شود اما امروزه با کمک ديجيتال ساينيج ها در حوزه اطلاع رساني و تبليغات مي توان از انحراف افکار عمومي جلوگيري نمود و با روشي کاملا يکپارچه اطلاع رساني هاي درون يا برون سازماني را مديريت نمود و از ورود رسانه هاي ديجيتالي بيگانه در اين حوزه جلوگيري کرد.

شرکت برنا گستران دانش

ديجيتال ساينيج برنا رسانه – سيستم اطلاع رساني يکپارچه

منبع + ادامه مطلب
:

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

.

===

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم
نقش,انکار,ناپذير,ديجيتال,ساينيج,ها,در,مبارزه,با,جنگ,نرم
نقش ,انکار ,ناپذير ,ديجيتال ,ساينيج ,ها ,در ,مبارزه ,با ,جنگ ,نرم
نقش, انکار, ناپذير, ديجيتال, ساينيج, ها, در, مبارزه, با, جنگ, نرم
نقش , انکار , ناپذير , ديجيتال , ساينيج , ها , در , مبارزه , با , جنگ , نرم
نقش + انکار + ناپذير + ديجيتال + ساينيج + ها + در + مبارزه + با + جنگ + نرم
نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

نقش انکار ناپذير ديجيتال ساينيج ها در مبارزه با جنگ نرم

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب