اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

10 بازدید ۱۷ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمانطراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان
طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان
طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان
طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

 

تاريخ ايجاد ۰۳/۱۱/۲۰۱۴ ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ    تعدادبرگ: ۳۶   قيمت: ۳۰۰۰ تومان   حجم فايل: ۵۴۱ kb  تعدادمشاهده  ۱۰  

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان
سايبان ها
سايبان ها براي کنترل ميزان تابش آفتاب به سطوح نورگذر ساختمان به کار مي روند.لزوماً در همه مناطق اقليمي به وجود سايبان نياز نخواهد بود. براي تعيين نياز به وجود سايبان بايد اقليم منطقه بطور دقيق مطالعه شود تا اوقات گرم سال در منطقه مورد نظر تعيين شود. در صورت وجود اوقات گرم بايد در جبهه هاي مختلف ساختمان با توجه به اوقات گرم سال و زواياي تابش خورشيد در اوقات مزبور زاويه سايبان افقي يا عمودي تعيين شود. به اين ترتيب در اوقات مزبور تمامي سطح پنجره در سايه قرار گرفته و مانع از ورود تابش خورشيد به داخل و افزايش دما و ايجاد شرايط نامطلوب حرارتي در فضاي داخل مي شود.
استفاده از عايق حرارت در پوسته خارجي ساختمان سبب مي شود که حرارت حاصل از منابع گرمايشي طبيعي نظير انرژي تابشي خورشيد، گرماي حاصل از ساکنين و گرماي حاصل از وسايل الکتريکي در فضاي داخل باقي بماند و به عنوان منبع گرمايش کمکي مورد استفاده قرارگيرد. در نتيجه اگر در مناطق با نياز سرمايي زياد بر روي پنجره ها سايبان مناسب پيش بيني نشود، در اوقات گرم سال نه فقط دماي داخل طاقت فرسا شده، بلکه بار برودتي ساختمان نيز به مقدار قابل توجهي افزايش يافته و انرژي زيادي براي تأمين سرمايش لازم خواهد بود.براي پيشگيري از اين امر بايد روي پنجره هاي ساختمانهاي واقع در اين مناطق سايباني با عمق مناسب تعبيه گردد. منظور از عمق مناسب سايبان، عمقي است که در اوقات گرم سال از تابش خورشيد به داخل ممانعت به عمل آيد و در اوقات سرد براي استفاده از گرماي تابشي خورشيد امکان ورود تشعشع خورشيد به داخل فراهم شود.به همين منظور در جدول روبه رو براي عرضهاي جغرافيايي ۲۵ تا ۳۷ درجه شمالي و براي پنجره هاي واقع در جهت هاي مختلف جغرافيايي، سايبانهايي پيشنهاد شده است که تا ۱۰۰% در اوقات گرم بر روي پنجره سايه ايجاد مي کند. مقادير داخل جدول به عنوان پيشنهاد اوليه بوده و در صورت انجام مطالعات اقليمي معتبر دقيق تر و ارائه جدول ها و نمودارهاي مربوطه طراحان مي توانند مقادير بهينه محاسبه شده را انتخاب نمايند.براي تأمين سايبان مناسب مي توان با استفاده از زواياي پيشنهادي اشکال متنوعي را براي سايبان ارائه کرد تا ضمن آزادي در طراحي و حفظ زيبايي ، سه مورد نظر نيز بر روي تمام پنجره ايجاد شود.
نکته قابل توجه در جدول آن که در مواردي فقط سايبان افقي يا فقط سايبان عمودي و يا استفاده همزمان از هر دوي آنها توصيه شده است.در مواردي نظير وضعيت عرض جغرافيايي ۳۵ درجه و جهت گيري پنجره به سوي ۶۰ درجه شمال شرقي، استفاده از سايبان افقي يا عمودي بستگي به انتخاب طراح دارد. در شکل ۱ زواياي سايبان افقي ? و عمودي ? نشان داده شده است. با تعيين اين زوايا بديهي است که ابعاد سايبان با توجه به ابعاد بازشو به راحتي بدست مي آيد.
تاثيرسايه بان
ايجاد سايه برروي پنجره ها يا ديوارهاي شيشه اي، مانع تابش مستقيم آفتاب به سطح شيشه مي شود و در نتيجه، حرارت ايجاد شده ي ناشي از تابش آفتاب در فضاي پشت شيشه يه شدت کاهش مي يابد. اين مقدار کاهش به محل سايه ي ايجاد شده بستگي دارد. وقتي بر روي سطح خارجي شيشه سايه ايجاد شود، مقدار بسيار کمي از انرژي حرارتي خورشيد به فضاي پشت شيشه انتقال مي يابد. زيرا انتقال حرارت در اين حالت به صورت ((رسانش)) و ((تابش)) است و انتقال حرارت به ندرت به صورت رسانش از شيشه انجام مي شود و اجسام شفاف نيز، پرتوهايي با طول موج بلند را زا خود عبور نمي دهند.ولي هنگامي که براي جلوگيري از تابش مستقيم آفتاب به داخل از پرده کرکره ي داخلي استفاده شود، پرتو مستقيم خورشيداز شيشه عبور مي کند و پرده کرکره را تحت تأثير اثر حرارتي خود قرار مي دهد. پرده کرکره پس از گرم شدن، حرارت خود را به وسيله ي امواج داراي طول موج بلند به اطراف منتقل مي کند و اين حرارت چون نمي تواند از شيشه عبور کند، ققط به فضاي داخلي منتقل شده، باعث گرم شدن اين فضا مي شود.
نتيجه ي آزمايش هايي که در اين مورد انجام شده نشان مي دهد که سايه بان هاي خارجي مي توانند تا ۹۰ درصد و سايه بان هاي داخلي (پرده کرکره) تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد اثر حرارتي تابش آفتاب را در داخل يک اتاق کاهش دهند.
نمودارهاي شکل ۲ نتيجه ي آزمايش نمونه هايي را نشان مي دهد که هوا در داخل آنها جريان ندارد و پنجره ي آنها از داخل به وسيله ي پرده کرکره ي تيره رنگ پوشيده شده است.تغييرات دماي هواي داخلي اين نمونه ها تقريباً مشابه تغييرات دماي هواي داخلي نمونه هايي است که نتيجه ي آزمايش آنها در شکل ۱ نشان داده شده است.با اين تفاوت که در اينجا افزايش درجه حرارت هواي داخلي نسبت به خارج، همچنين اختلاف دماي هواي داخلي چهار نمونه ي انتخابي کمتر از آزمايش مزبور است. ولي اگر سايه بان هاي کرکره اي در سطح خارجي پنجره ها نصب شوند(همان طور که در نمودارهاي شکل ۳ نيز نشان داده شده است)، اختلاف دماي هواي داخلي نمونه هاي فوق کمتر خواهد شد.

انواع سايه بان
سايه بان ها ممکن است اثرات گوناگوني از قبيل کنترل تابش مستقيم آفتاب به داخل (به طورمداوم يا در مواقع مشخص)، کنترل نور، منظره و تهويه ي طبيعي داشته باشند.اهميت اين اثرات به موقعيت و نوع ساختمان بستگي دارد.براي مثال، در يک منزل مسکوني مم

کلمات کليدي مرتبط:
طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان ,سايبان ها ,سايبان ها براي کنترل ميزان تابش آفتاب به سطوح نورگذر ساختمان به کار مي روند.لزوماً در همه مناطق اقليمي به وجود سايبان نياز نخواهد بود. براي تعيين نياز به وجود سايبان بايد اقليم منطقه بطور دقيق مطالعه شود تا اوقات گرم سال در منطقه مورد نظر تعيين شود. در,

پروژه هاي معماريwww.nbpars.ir

منبع + ادامه مطلب
:

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

.

===

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان
طراحي,ساختمان,و,سايه,بان,در,ساختمان
طراحي ,ساختمان ,و ,سايه ,بان ,در ,ساختمان
طراحي, ساختمان, و, سايه, بان, در, ساختمان
طراحي , ساختمان , و , سايه , بان , در , ساختمان
طراحي + ساختمان + و + سايه + بان + در + ساختمان
طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمانطراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان + طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان | طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان ,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان, طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان,

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

طراحي ساختمان و سايه بان در ساختمان

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب