اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

6 بازدید ۱۷ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهرانمقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران
مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران
مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران
مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهراندسته: روان شناسي
بازديد: ۷ بار
فرمت فايل: doc
حجم فايل: ۸۴ کيلوبايت
تعداد صفحات فايل: ۱۱۰

تحقيقات متعددي نشان مي دهد که رضايت از زندگي زناشويي بر سلامت رواني افراد تاثير مهمي دارد راه هاي زيادي براي تعريف رضامندي زناشويي وجود دارد فايل با فرمت ورد و تنظيم شده ۱۱۰ صفحه قابل ويرايش مي باشد

قيمت فايل فقط ۹,۸۰۰ تومان

خريد

بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

 

چکيده

تحقيقات متعددي نشان مي دهد که رضايت از زندگي زناشويي بر سلامت رواني افراد تاثير مهمي دارد. راه هاي زيادي براي تعريف رضامندي زناشويي وجود دارد. ارتباطات اعضاي خانواده با يکديگر به عنوان يک عامل تعيين کننده بر رضايت از زندگي زناشويي تاثير مي گذارد و به همين دليل انتظار مي رود که بر سلامت رواني آنها نيز موثر باشد.

پژوهش حاضر به بررسي تاثير سبکهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران است. جامع آماري شامل کليه زنان متاهل شهر تهران است که در سال ??-???? در شهر تهران سکونت دارند. به اين منظور تعداد ?? نفر از طريق نمونه گيري در دسترس انتخاب شدند.براي جمع آوري اطلاعات مورد نياز از پرسشنامه رضايت زناشويي اينريچ و پرسشنامه سبکهاي دلبستگي با….. استفاده شد.

پژوهش از نوع تحقيقات همبستگي بود و به منظور تجزيه و تحليل داده هاي آماري از نرم افزار SPSS استفاده شد.

چنانچه گفته شد که خانواده اولين تجليگاه روابط عاطفي براي افراد است. کنش ها و چالش هايي که در محيط خانواده صورت مي گيرد. پايه هاي تربيتي فرزندان را تشکيل مي دهد، فرهنگ خانواده، شخصيت فرزند را تعيين مي کند. روابط اطرافيان، تاثير شگرف در برقراري ارتباط فرزندان با فراد جامعه دارد. و تمامي رفتارها و فرهنگ يک خانواده هر دو محور اصلي يعني زن و شوهر مي چرخد، چرا که آنان علاوه بر تعيين نوع رابطه و زندگي خود، وظيفه تربيت و ايجاد انگيزه براي زندگي بهتر فرزندان را نيز برعهده دارند.

نتايج پژوهش نشان مي دهد با توجه به اينکه فقط رابطه سبک دلبستگي ايمن با رضايت زناشويي مثبت است.

بنابراين با افزايش سبک دلبستگي ايمن ،‌رضايت زناشويي افزايش مي يابد و بالعکس.اما رابطه سبک دلبستگي ترسان ، اجتنابي و اشتغالي با رضايت زناشويي منفي است بنابراين با افزايش اين سبک ها ، رضايت زناشويي کاهش مي يابد و بالعکس.مي توان چنين نتيجه گيري کرد که بين سبک هاي دلبستگي و رضايت زناشويي رابطه معني دار وجود دارد.در نتيجه فرضيه پژوهشي مبني بر وجود رابطه بين سبک دلبستگي و رضايت زناشويي تاييد مي شود.

واژه هاي کليدي: رضايت زناشويي، سبک دلبستگي ايمن، سبک دلبستگي اجتنابي، سبک دلبستگي اشتغالي، سبک دلبستگي ترسان

 

فهرست مطالب

 

چکيده   ?

فصل اول   ?

کليات پژوهش   ?

مقدمه   ?

بيان مساله   ?

اهميت و ضرورت پژوهش   ?

هدف پژوهش   ?

فرضيه هاي پژوهش   ?

متغيرهاي پژوهش   ??

تعاريف نظري اصطلاحات   ??

تعاريفي عملياتي اصطلاحات   ??

فصل دوم   ??

ادبيات و پيشينه پژوهش   ??

تعاريف ازدواج   ??

عوامل فروپاشي ازدواج   ??

انگيزه هاي ازدواج:   ??

انواع ازدواج   ??

?- ازدواج سنتي   ??

?- ازدواج هاي غيرسنتي   ??

عوامل تعيين کننده سازگاري در ازدواج   ??

اسلام و اهميت ازدواج   ??

عوامل تاثيرگذار بررضايت از زندگي   ??

ارتباطات اعضاي خانواده   ??

تاثير شباهت بر انواع گوناگون ارتباطات   ??

شکل گيري ازدواج براساس جذابيت   ??

تاثير زيبايي بر ارتباط و ازدواج   ??

تاثير ازدواج بر سلامت جسماني و رضايت مندي   ??

تاثير ازدواج بر شادکامي و رضايت   ??

انتخاب همسر   ??

تئوري تصور از همسر مطلوب   ??

ارزشهاي فرهنگي به عنوان منبع تشکيل ذهني از همسر ايده آل   ??

تفاهم زناشويي   ??

رضايتمندي اسنادهاي رفتارهاي مطلوب و نامطلوب   ??

ارتباط و مذاکره   ??

آموختن گوش کردن   ??

بيان صريح احساسات خود   ??

پنج قاعده براي ايجاد ارتباطي سازنده   ??

مذاکره و توافق   ??

سرزنش و تفکر منفي   ??

رضايتمندي از زندگي زناشويي و بررسي آن در مراحل مختلف زندگي:   ??

بررسي مراحل مختلف زندگي خانواده :   ??

استرسهاي خانواده و تغييرات:   ??

بررسي علل نارضايتي از زندگي زناشويي   ??

?- ويژگيهاي شخصيتي:   ??

?- ارتباطات :   ??

?- حل تعارض:   ??

?- مسائل مالي :   ??

?- فعاليت اوقات فراغت :   ??

?- رابطه جنسي:   ??

?- بچه‌ها و ازدواج :   ??

?- خانواده و دوستان :   ??

?- نقشهاي مربوط به برابري مرد و زن:   ??

??-جهت‌گيري عقيدتي (مذهبي) :   ??

دلبستگي   ??

ويژگي دلبستگي   ??

ويژگي دلبستگي ايمن   ??

ويژگي دلبستگي اجتنابي   ??

ويژگي دلبستگي ترسان   ??

الگوهاي دلبستگي در بزرگسالان و زوجين   ??

افراد ايمن   ??

افراد دلمشغول   ??

افراد ترسان   ??

افراد اجتنابي   ??

سبکهاي دلبستگي در بزرگسالي   ??

تحقيقات و پژوهش هاي داخلي   ??

تحقيقات و پژوهش هاي خارجي   ??

فصل سوم   ??

روش پژوهش   ??

جامعه آماري   ??

نمونه و روش نمونه گيري   ??

طرح پژوهش   ??

ابزار پژوهش   ??

مقياس سنجش رابطه (RAS)   ??

پرسشنامه سبکهاي دلبستگي   ??

شيوه اجرا :   ??

روش آماري   ??

فصل چهارم   ??

تجزيه و تحليل آماري داده ها   ??

الف)توصيف داده ها   ??

ب) تحليل داده ها   ??

فصل پنجم   ??

بحث و تفسير   ??

خلاصه پژوهش   ??

بحث و تفسير   ???

محدوديت ها و مشکلات   ???

پيشنهادها   ???

منابع فارسي :   ???

منابع انگليسي :   ???

مقدمه

ازدواج معمولا اصلي ترين و مهم ترين زمينه اي است که عملکرد و اثر صميميت و روابط اجتماعي رشد يافته در آن متجلي مي شود. براي اکثر بزرگسالان شادماني در زندگي بيشتر به ازدواجي موفق و روابط زناشويي توام با رضايت وابسته است تا ساير جنبه هاي زندگي، جستجوي اين رضايت خارها به نيازهاي شخصي، خانوادگي و حتي اجتماعي فرد مرتبط است و به گونه هاي متفاوت وي را وادار به ازدواج و داشتن انتظارات متفاوت از شريک زندگي خود مي کند(جانسون و هارويس[?]، به نقل از ميرخشتي، ????).

افراد متاهلي که از زندگي زناشويي خود رضايت دارند، کمتر دچار بيماري رواني مي شوند که شايد به دليل رضايت از کل زندگي شان و احساس مسئوليت و رضامندي جنسي است. عدم توجه به ازدواج بخصوص در سنين بالا ممکن است به علت ترس از تعهد، مسئوليت و يا يک نقطه ضعف در رشد رواني فرد محسوب گردد. از طرف ديگر اينگونه افراد به علت اينکه از ثمرات يک زندگي رضايت بخش، ايمن و سرگرم کننده برخوردار نيستند، هميشه بلاتکليف و سرگردان زندگي کرده و اکثر با توسل به لذت طلبي ها و کامجويي هاي بدلي به دنبال تکيه گاه هاي غيرحقيقي مي گردند و در آنجا نيز از فشارهاي رواني اسوده نيستند(ميلاني فر، ????).

تحقيقات متعددي نشان مي دهد که رضايت از زندگي زناشويي بر سلامت رواني افراد تاثير مهمي دارد. راه هاي زيادي براي تعريف رضامندي زناشويي وجود دارد. ارتباطات اعضاي خانواده با يکديگر به عنوان يک عامل تعيين کننده بر رضايت از زندگي زناشويي تاثير مي گذارد و به همين دليل انتظار مي رود که بر سلامت رواني آنها نيز موثر باشد ( به نقل از ميرخشتي، ????).

خانواده اين واحد به ظاهر کوچک اجتماعي، از ارکان عمده و از نهادهاي اصلي هر جامعه به شمار مي رود. در واقع هر خانواده را بايد خشت بناي جامعه و کانون اصلي سنت و رسوم و ارزش هاي والا ومورد احترام و شالوده مستحکم مناسبات پايدار اجتماعي و روابط خويشاوندي مبدا بروز و ظهور عواطف انساني و کانون صميمانه ترين روابط ميان افراد و مهدپرورش فکر و انديشه و اخلاق و روح اشان به شمار آورد. تا آنجايي که نشاني از حيات انساني ملاحظه شده و خانواده وجود داشته باشد (توسلي، ????)

هر فردي در خانواده ايي که متولد مي شود، نيازهاي خود را برطرف مي کند و در پرتو آن سکون و آرامش مي يابد. بسياري از پژوهشگران خانواده، رابطه زوجي را مهمترين رابطه خانوادگي مي دانند. آنها معقتدند که ازدواج موفق و رضايت بخش موجب ثبات عملکرد خانواده، کفايت اعضاي خانواده در مشکل گشايي و سلامت رواني کودکان و ايفا نقش مناسب خانوادگي و بين فردي مي شود ( نوربالا و مراحي، ????).

موفقيت در ازدواج و زندگي زناشويي به عوامل زيادي از قبيل: ميزان آمادگي براي ازدواج تحصيلات، زمينه قبلي و خانوادگي فرد، بحران هاي تجربه شده، نوع و کيفيت الگوي قدرت حاکم بر خانواده قبلي، سن، سلامتي، شخصيت، درآمد و غيره و کيفيات و خصوصياتي از جمله : تعهد، حساسيت، سخاوت، ملاحظه و صميمت، وفاداري، مسئوليت ، اعتمادو اطمينان بستگي دارد. زن و شوهر در رابطه با يکديگر نياز به حس تفاهم، همکاري و انعطاف پذيري دارند و در صورت وجود اين خصوصيات و تقويت آنها، ازدواج به بلوغ و شکوفايي مي رسد. چه بسيار زنان و شوهراني که در زندگي زناشويي سعادتمندي را انتظار داشته اند و کارشان به سلامت کشيد و اکنون در کسالت زندگي مي کنند و چه بسيار زنان و شوهراني که قبلا در تمام موراد زندگي مشترک به تفاهم رسيده و اکنون به عدم تفاوت مطلق رسيده اند. چگونه است که زن و شوهر از توهم به بيماري، از شيفتگي به بيزاري و از رضايت به نارضايتي مطلق مي رسند (بک، ترجمه قراچه داغي، ????).

زمينه هاي ديگر نيز مانند نحوه گذران اوقات فراغت با يکديگر، تقسيم کار، نگهداري  از بچه ها، روابط جنسي، مسائل مالي، مسئله اقوام همسر و روابط با آنان و غيره مي تواند موجبات نارضايتي از زندگي زناشويي در زن و شوهر شود. زن وشوهر در  رابطه شان با يکديگر نياز به حسن تفاهم، همکاري و انعطاف پذيري دارند و در صورت وجود اين خصوصيات و تقويت انهاست که ازدواج به بلوغ و شکوفايي مي رسد(همان منبع).

يکي از مسائل مهم در روان شناسي خانواده اين است که فرد تحت تاثير آنچه در خانواده رخ مي دهد، قرار مي گيرد و تاثير مي پذيرد. ايجاد علاقه و محبت در وجود افراد خانواده از همان دوران کودکي شکل مي گيرد که در رابطه با اين موضوع مي توان به نوع دلبستگي افراد در رابطه با يکديگر اشاره کرد. دلبستگي از دوره کودکي شروع شده و به تدريج شکل مي گيرد و پيامد آن در بزرگسالي غود مي کند. اين دلبستگي در روابط عاطفي ميان زن و شوهر بسيار تاثيرگذار است، چرا که علاوه بر سبک عشق و نوع علاقه طرفين به يکديگر، دلبستگي نيز از جايگاه ويژه اي برخوردار است.(سيف؛ ????) .

 

 

بيان مساله

روابط ميان افراد خانواده به سلامت محيط خانواده کمک مي کند. تفاهم ميان خانواده منجر به احساس رضايتمندي از زندگي زناشويي مي شود، در غير اين صورت خانواده با مشکل مواجه مي شود(بني اسدي، ????).

مازن و شاور(???? ، ????) اظهار داشته اند که نوع دلبستگي کودکي در ايجاد نوع سبک عشق دوران بزرگسالي تاثيرگذار است. اساس رفتار والدين، نوع و سبک دلبستگي را در کودکان، مشخص مي کند. سبک هاي دلبستگي شامل، سبک دلبستگي ايمن، سبک اجتنابي سبک ترسان، سبک اشتغالي.

هريک از اين سبک هاي دلبستگي با نوع عشق مي تواند مرتبط باشد. از اين رو ميزان رضايتمندي زناشويي مي تواند ريشه در نوع دلبستگي داشته باشد. برقراري ارتباط آسان با ديگران با دوري از مردم، اضطراب و نگراني هنگام رويارويي با مردم، در رفتار زناشويي نيز تاثير مي گذارد، گاهي صميميت زياد نيز باعث، اختلاف در زندگي زناشويي مي شود، برخي همسران از اينکه، همسر خود را با ديگران صميمي احساس کنند.

در هراس هستند و اين عامل مي تواند، نارضايتي در زندگي زناشويي را پديد آورد.

با اين مسئله ، پژوهش حاضر درصدد آن است که به بررسي ميزان رضايت زناشويي و سبک دلبستگي ، در زوجين بپردازد و به دنبال پاسخ دادن به اين سوال است که ايا دلبستگي افراد با رضايت زناشويي آنها رابطه دارد.

اهميت و ضرورت پژوهش

چنانچه گفته شد که خانواده اولين تجليگاه روابط عاطفي براي افراد است. کنش ها و چالش هايي که در محيط خانواده صورت مي گيرد. پايه هاي تربيتي فرزندان را تشکيل مي دهد، فرهنگ خانواده، شخصيت فرزند را تعيين مي کند. روابط اطرافيان، تاثير شگرف در برقراري ارتباط فرزندان با فراد جامعه دارد. و تمامي رفتارها و فرهنگ يک خانواده هر دو محور اصلي يعني زن و شوهر مي چرخد، چرا که آنان علاوه بر تعيين نوع رابطه و زندگي خود، وظيفه تربيت و ايجاد انگيزه براي زندگي بهتر فرزندان را نيز برعهده دارند.

تداوم و بقاي خانواده، مستلزم سلامت و بهداشت رواني اعضاء آن است و سلامتي رواني نيز در نتيجه ميزان رضايت طرفين از زندگي بوجود مي آيد ، خانواده ايي که دچار اضطراب و کشمکش هاي نابجا نباشد و همه روابط فيمابين اصولي باشد، داراي سلامت رواني است . و چون افراد خانواده به يکديگر دلبسته هستند و اين دلبستگي تعيين کننده ميزان علاقه است ، پس تحقيق و مطالعه در اين خصوص اهميت و ضرورت داشته و خانواده سالم، رضايت بالاي زن و شوهر و سطح دلبستگي مثبت و خوب براي يک جامعه بسياري ضروري است و اين تحقيق مي تواند در اين خصوص راهگشا باشد.

هدف پژوهش

در پژوهش حاضر سعي بر اين است تا ميزان رضايت زناشويي و سبک دلبستگي افراد بررسي شود و به دنبال اين هدف است که :

–        بررسي ميزان رضايت زناشويي با سبک دلبستگي ايمن

–        بررسي ميزان رضايت زناشويي با سبک دلبستگي اجتنابي

–        بررسي ميزان رضايت زناشويي با سبک دلبستگي ترسان

–        بررسي ميزان رضايت زناشويي با سبک دلبستگي اشتغالي

فرضيه هاي پژوهش

?-   بين ميزان رضايت زناشويي با سبک هاي دلبستگي ايمن رابطه معني دار وجود دارد.

متغيرهاي پژوهش

متغيروابسته : رضايت زناشويي

متغير مستقل: سبک دلبستگي ايمن- سبک دلبستگي اجتنابي

سبک دلبستگي اشتغالي- سبک دلبستگي ترسان

چهار سبک داريد ايمن، ترسان، اشتغالي و اجتنابي

نوع فايل: word

سايز: ۸۴.۳ KB   

تعداد صفحه:۱۱۰

قيمت فايل فقط ۹,۸۰۰ تومان

خريد

برچسب ها : بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران , رضايت زناشويي , سبک دلبستگي ايمن , سبک دلبستگي اجتنابي , سبک دلبستگي اشتغالي , سبک دلبستگي ترسان , زنان متاهل , تحقيق , پايان نامه , پروژه , پژوهش , دانلود پژوهش و تحقيق , دانلود جزوه , دانلود مقاله , دانلود پايان نامه , دانلود پروژه

دانلود پروژه , پايان نامه و مقاله

منبع + ادامه مطلب
:

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

.

===

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران
مقاله,بررسي,تاثير,سبكهاي,دلبستگي,بر,رضايت,زناشويي,زنان,متاهل,شهر,تهران
مقاله ,بررسي ,تاثير ,سبكهاي ,دلبستگي ,بر ,رضايت ,زناشويي ,زنان ,متاهل ,شهر ,تهران
مقاله, بررسي, تاثير, سبكهاي, دلبستگي, بر, رضايت, زناشويي, زنان, متاهل, شهر, تهران
مقاله , بررسي , تاثير , سبكهاي , دلبستگي , بر , رضايت , زناشويي , زنان , متاهل , شهر , تهران
مقاله + بررسي + تاثير + سبكهاي + دلبستگي + بر + رضايت + زناشويي + زنان + متاهل + شهر + تهران
مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهرانمقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران + مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران | مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران ,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران, مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران,

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

مقاله بررسي تاثير سبكهاي دلبستگي بر رضايت زناشويي زنان متاهل شهر تهران

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب