اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

3 بازدید ۱۰ام مهر ۱۳۹۵ hossein دسته‌بندی نشده بدون نظر

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز


بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز


بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز
بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز
بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز
بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز


بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز
دسته: روانشناسي 


فرمت فايل: doc 


حجم فايل: ۸۵ کيلوبايت 


تعداد صفحات فايل: ۳۸ 


توضيحات جامع و کامل :
بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز در ۳۸ صفحه ورد قابل ويرايش با فرمت doc


مقدمه

 

فاقم وجهك للذين حنيفاً فطره? الله التي فطر الناس عليها پس تو اي رسول( با همه پيروانت مستقيم رو به جانب آيين پاك اسلام آور و پيوسته از طريق دين خدا كه فطرت دين خدا كه فطرت خلق را بر آن آفريده است پيروي كن (سوره روم- ??).     

 

پرستش يكي از ابعاد روح آدمي است. انسان فطرتاً موجودي است خداخواه و خداجوي. موجودي در عالم وجود نيست كه پرستنده و پرستشگر نباشد. از نظر قرآن نه تنها انسان، بلكه همه موجودات عالم ثناگوي خدايند و در طريق محبت الهي در حركتند. «و بعثهم في سبيل محبته» آن گياه كه حركت مي كند، جز عشق او هيچ در سر ندارد، آن سنگ هم كه با قوه جاذبه حركت مي كند در واقع غير از اين كه حق و ذات حق را جست وجو مي كند و محبت خدا در ذات اوست، چيز ديگري نيست. قرآن مي فرمايد: «و ان من شيئ الا يسبح بحمده و لكن لاتفقهون تسبيحهم» (سوره اسرا-??).در اين فرآيند دانش آموزان در تعامل مستقيم با اطرافيان، خانواده ، دوستان، مديران حکومتي، تربيتي، معلم و مربي، مسجد و روحانيت، تحت تاثير رفتارها و پيام هاي آنان است و منش هاي آنان را تحت نظر دارد و رفتارهاي تعبدي و اخلاقي ايشان را پي گيري مي نمايد. شکل گيري شخصيت معنوي و اجتماعي دانش آموز از همان ابتدا در خانواده بعد در مدرسه و در مراتب بعدي از طريق ديگران صورت مي گيرد. بنا براين هر کدام از الگوهاي رفتاري مورد توجه دانش آموز است و تحت تاثير آن رفتارها مي باشد.يکايک ارزشهاي موجود در جامعه و خانواده چه در جنبه هاي مثبت و چه در جنبه هاي منفي، شخصيت نوجوان و جوان را پي ريزي نموده، در نگرش مثبت و يا منفي او نسبت به محيط اطراف خود نقش مهمي را ايفا خواهد کرد.تربيت و پرورش فرزندان سالم از حيث اعتقادي و منش هاي پسنديده در گرو توجه کافي به مسائل محيطي و رفتاري است.چنانچه پدر و مادر خانواده به نقش الگويي خود توجه داشته باشندو در تنظيم روابط خويش با فرزندان همت گمارند و تقيد به اصول اخلاقي و انساني و بالاخره مذهبي را پيشه خود سازند، بي ترديد احساس خوب و ارزشمند، پاي بند به مسائل معنوي را به فرزندان خود تقديم نموده اند.تجربه خوشايند و احساس رضايتمندي از رفتارهاي بروز داده شده کودک و نوجوان را به سوي اهداف و آرمانهاي تربيتي جامعه هدايت خواهد کرد و در نتيجه جهت يابي وي را به درک هويت معنوي و انساني ميسر خواهد نمود.پس به همان ميزاني که رفتارهاي سنجيده، الگوها و مسئولان تربيتي در شکل گيري شخصيت معنوي و سجاياي انساني کودک و نوجوانان موثر است پديداري رفتارهاي متضاد با آرمانهاي اجتماعي، اخلاقي و مذهبي نيز در تخريب اين شخصيت و هويت واقعي او موثر است

 


 

چکيده :

 

فارابي فيلسوف معروف اسلامي مي گويد: آسمان كه گردش مي كند، آن گردش نماز و عبادت و پرستش آسمان است. زمين كه تكان مي خورد همين جور، باران كه ريزش مي كند آن ريزش پرستش اوست، آب كه جريان پيدا مي كند آن جريان پرستش و عبادت اوست. اوج عبادت خدا براي فرد مسلمان از طريق نماز متجلي مي گردد. نماز سيماي مكتب است. «الصلوه? وجه دينكم» نماز ستون دين است. «الصلوه? عمود الدين».

 

اين پژوهش به بررسي شيوه هاي تشويق و ترغيب نوجوانان و کودکان جوانان به نماز جماعت از ديدگاه احاديث و سيره معصومين عليهم السلام مي پردازد.   
با استفاده از شيوه هاي تعليم و تربيت اسلامي روشهاي تشويق و ترغيب مشخص گرديد.           
يافته هاي پژوهش به اين قرار است که در احاديث و سيره معصومين (ع)از روش بينش دادن در مورد ماهيت و اهميت نماز و نماز جماعت و بيان نقش آن در زندگي دنيا و آخرت، روش تعليم و آموزش نماز و آموزش مناسب نماز جماعت.     
روشهاي خيرخواهانه شامل موعظه، نصيحت بيان فلسفه و حکمت نماز جماعت امر به معروف، پيشروو اندازه و روش الگويي اسوه سازي روش محبت (تأييد و تحسين، همراهي و انظباط)شيوه تکريم شخصيت (پذيرش و احترام، برخورداري از پايگاه اجتماعي)روش زمينه سازي (مکان، زمان و شرايط نماز جماعت)و بالاخره از شيوه تنبيه استفاده شده است.اما از شيوه فريضه سازي يعني اجبار کردن نماز جماعت استفاده شده است. 
نقل شده از امام صادق (ع)عرض کرديم نماز خواندن در جماعت فريضه شده است؟   
فرمودند:نماز فريضه است در تمام نمازها جمع شدن فريضه نيست، و لکن سنت است.

 


 

 

 

فصل اول         
مقدمات و کليات تحقيق         
بيان مساله

 

نماز ميراث تمامي انبياء است هر پيامبري که مبعوث به رسالت شد.انسانها را به نماز دعوت کرد و به آن سفارش نمود. 
قرآن کريم در «سوره مريم آيه ۳۱ از دعوت به نماز حضرت عيسي (ع)و درآيات بعد از دعوت، به نماز حضرت اسماعيل (ع) ياد کرده است.در سوره طه خداوند به پيامبري (ص) مي فرمايد:             
«خانواده و پيروان خود را به نماز امر کن و در اين دعوت شکيبا باش.»           
نماز کشتي نجات است که همه افراد بخصوص کودکان و نوجوانان ها و جوان ها را از طوفانها و خيزابها عبور مي دهد و به ساحل آرامش و رستگاري مي رساند.      
بر پايي نماز در مدارس وظيفه اي خطير و بسيار حساس است، زيرا مدارس جداي از ويژگيهاي منحصر به فرد، محل تشويق، اضطراب، رقابت هاي نگران کننده توأم با شکست و پديده هاي ناخوشايند ديگري است که هر کدام از آن ها به تنهايي قادر به تبديل محرکهاي خنثي به محرکهاي شرطي نيرومند فراخوان اضطراب و حالات ناخوشايند رواني مي باشند.بنابراين ايجاد اصلاحات بنيادي به منظور تغيير در نگرش دانش آموزان نسبت به مناسک جاري به ويژه نماز جماعت مي تواند زمينه ساز تحولات اساسي در شخصيت دانش آموزان شود و نه تنها نگرش آنها را نسبت به صورت ظاهري عبادات بهبود بخشد.بلکه در جهت گيري اصولي به سوي ارزشهاي انساني آنها را هدايت نمايد. بسياري از مشکلات فردي و اجتماعي کاهش يافته و تهاجم فرهنگي بيگانه به نسل نو چندان کاري از پيش نخواهد برد و در زمينه فکري و اخلاقي از انحراف مصون خواهند ماند.اين پژوهش بر آن است تا با فرا راه قرار دادن احاديث، سيره معصومين (ع)شيوه هاي تشويق و ترغيب نوجوانان و کودکان و جوانان به نماز جماعت را بيابد.

 

 

اهميت و ضرورت تحقيق:

 

تشويق بر خلاف تنبيه که از عوامل بازدارنده است از عوامل وادار کننده است و به انسان نيرو و انرژي مي دهد.فردي که تشويق مي شود از کار خود احساس رضايت مي کند و همين احساس رضايت جلو خستگي و بي ميلي او را مي گيرد البته بعضي افراد آنقدر به هدفهاي خود مؤمن هستند که نيازي نيست کسي آنها را تشويق کند و خود مشوق خويش هستند اما همه افراد اين طور نيستند بخصوص کودکان و نوجوانان براي رسيدن به هدفهاي خود نياز به تشويق دارند.به طور کلي بشارت يکي از دو جنبه وظايف پيامبران است.يک رهبر ديني بوسيله تشويق مي تواند افراد در تمامي جنبه هاي ديني به حرکت و تکاپو وادار نمايد.قرآن کريم در «آيه ۶۵ سوره انفال» و «آيه ۸۴ سوره نساء»گوشزد مي نمايد که تشويق انسان را بزرگ مي کند و به او نيرو مي دهد. 
با توجه به اهميت و تأثير نماز جماعت در بهداشت رواني روحي فردي و اجتماعي و تأثير تشويق در برانگيختن افراد به فضايل اخلاقي بخصوص اقامه نماز به صورت جماعت و اينکه در احاديث و سيره پيامبر اکرم (ص)و ائمه اطهار (ع)اين شيوه به کار گرفته شده است لازم است تا پژوهشي در احاديث و سيره معصومين در زمينه تشويق و ترغيب کودکان و نوجوانان و جوانان به نماز جماعت انجام شده است و نتايج اين پژوهش مورد استفاده برنامه ريزان آموزش و پرورش، رسانه هاي جمعي، مسئولان آموزش خانواده، و انجمن اولياء و مربيان، مربيان پرورشي و مجريان نمازهاي جماعت خواهد بود.

 


 

 

 

اهداف پژوهش

 

الف- هدف کلي اين پژوهش عبارتست ازيافتن شيوه هاي تشويق و ترغيب دانش اموزان  و نماز جماعت در در مدارس    
ب- اهداف جزئي پژوهش عبارت است از:             
۱- بررسي اهميت نماز و نمازجماعت        
۲- بررسي تأثير بينش و آگاهي دادن در گرايش دانش آموزان دختر به نماز جماعت. 
۳- بررسي تأثير روش اسوه سازي در گرايش دانش آموزان دختر  به نماز جماعت.     
۴- بررسي تأثير زمينه سازي در گرايش دانش آموزان دختر جوانان به نماز جماعت.    
۵- بررسي تأثير روش هاي خيرخواهانه در گرايش دانش آموزان دختر مقطع متوسطه به نماز جماعت.   
۶- بررسي تأثير روش محبت در گرايش دانش آموزن دختر مقطع متوسطه  به نماز جماعت.     
۷- بررسي تأثير روش فريضه سازي در گرايش دانش اموزان دختر مقطع متوسطه  به نماز جماعت.        
۸- بررسي تأثير شيوه تعليمي (آموزش نماز و مناسک آن)در گرايش دانش اموزان دختر مقطع متوسطه  به نماز جماعت.

 


 

فهرست منابع :

 

۱- قرآن کريم، ترجمه الهي قمشه اي.      

 

۲- احمدي، سيداحمد.(۱۳۸۰). اصول و روشهاي تربيت در اسلام، انتشارات دانشگاه.

 

۳- اميري(۱۳۸۰) بررسي ويژگيهاي شخصيتي و خانوادگي دانش آموزان مدارس راهنمايي پسرانه منطقه جي، شهر اصفهان که گرايش به نماز دارند.

 

۴- المنجد (۱۹۸۶)، دارالمشرق بيروت لبنان.

 

۵- باقري، خسرو، (۱۳۸۰) نگاهي دوباره به تربيت اسلامي. انتشارات مدرسه.

 

۶- براهني، محمد تقي وهمکاران (۱۳۶۹)، واژنامه روان شناسي و زمينه هاي وابسته انتشارات فرهنگ معاصر.

 

۷- بندريگي محمد. (۱۳۵۸)

 

۸- بهشتي، سيد جواد، (۱۳۷۵)، چهار صد سخن پيرامون نماز، ستاد اقامه نماز.

 

۹- حسيني و دلاويز (۱۳۷۱). بررسي علل عدم گرايش به نماز در دانش آموزان مقطع راهنمايي و متوسطه استان مازندران.

 

۱۰- ديلمي(۱۳۷۷).

 

۱۱- رضائي.ع.(۱۳۷۵). اصل و نسب و دين هاي ايرانيان باستان. چاپ طلوع آزادي.

 

۱۲- غمخوار يزدي.م.ج. (۱۳۷۵)، جايگاه نماز در اديان الهي. انتشارات سنبله.

 

۱۳- ملکي تبريزي، ميرزا جواد آقا، ترجمه رضا رجب زاده. (۱۳۶۳)، اسرار الصلوه، انتشارات پيام آزادي.

 

۱۴- ويل دورانت. ترجمه ايرج آريانپور و ع. احمدي.(۱۳۴۰) تاريخ تمدن. انتشارات اقبال.

 

پيوست

 

حديث    منبع

 

امام حسين (ع) و فرمان اذن به فرزندش،بحارالانوار، ج۴۴، ص ۳۱۴

 

انتظار نماز جماعت کفاره گناهان، جامع احاديث الشيعه، ج۶، ص ۳۸۸

 

جايگاه نماز در دين اسلام،کنزالعمال، ج۷، حديث ۱۸۷۹۲

 

فريضه بودن نماز جماعت، وسائل الشيعه،ج۵، ص ۳۷۱


پرداخت و دانلود

قيمت : ۱۴,۰۰۰ تومان

 


بلافاصله پس از پرداخت ، لينک دانلود به شما نمايش داده مي شود و همچنين يک نسخه نيز براي شما ايميل مي شود .

کلمات کليدي : بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز , بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز عوامل جذب دانش آموزان به نماز نماز بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نمازعلل نماز خواندن جوانان عوامل نماز خواندن نظريه دانشمندان درباره نماز مقاله بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به

 

پايان نامه و پروژه هاي دانشگاهي

منبع + ادامه مطلب
:

اين پست با نرم افزار بصورت اتوماتيک فرستاده شده است

براي خريد ايميل بفرستيد :
h16hossein@gmail.com

.

===

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز
بررسي,علل,و,عوامل,جذب,دانش,آموزان,دختر,دبيرستاني,به,نماز
بررسي ,علل ,و ,عوامل ,جذب ,دانش ,آموزان ,دختر ,دبيرستاني ,به ,نماز
بررسي, علل, و, عوامل, جذب, دانش, آموزان, دختر, دبيرستاني, به, نماز
بررسي , علل , و , عوامل , جذب , دانش , آموزان , دختر , دبيرستاني , به , نماز
بررسي + علل + و + عوامل + جذب + دانش + آموزان + دختر + دبيرستاني + به + نماز
بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

بررسي علل و عوامل جذب دانش آموزان دختر دبيرستاني به نماز

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب