اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد


آخرین مطالب سايت

آخرین مطالب سایت

42 بازدید ۳ام مهر ۱۳۹۵ admin علمی بدون نظر

تکفیر یعنی چه

تکفیر یعنی چه

تکفیر یعنی چه

تکفیر یعنی چهتکفیر یعنی چه

يكشنبه, ۱۷ فروردين ۱۳۹۳، ۰۸:۲۵ ب.ظ

همه ما روزانه لغات و کلمات زیادی را می شنویم و خیلی از کلمات به خاطر اینکه زیاد برای ما تکرار شده اند، دیگر به معنای اصلی آن توجه نمی کنیم و مفهومی کلی از آن در ذهنمان پدیدار می شود، در حالی که باید در تک تک الفاظ و کلمات دقت کنیم. این روزها نام تروریست های تکفیری و وهابیت تکفیری و امثال این ها را زیاد می شنویم و همان طور که گفتم مفهومی عام از این کلمه به ذهنمان می آید و شاید معنای وهابی های کافر و بی دین را از این کلمه برداشت کنیم، اما تا به حال به معنای لغوی و عمیق این کلمه توجه نکرده ایم.

تکفیری یعنی چه؟

برای فهم معنای کلمه “تکفیر” باید مطلبی را از ادبیات عرب نقل کنیم:

در زبان عربی (علم صرف) ابواب مختلفی برای ساخت افعال وجود دارد. وقتی ریشه ای را از یک باب به باب دیگر می بریم معنای آن ریشه، مطابق با آن باب تغییر می کند. “تکفیر” از ریشه ی “ک، ف، ر” است و به باب تفعیل برده شده است و معنای مختص این باب را گرفته است. این باب چند معنا دارد اما معنایی که مورد نظر ماست و در عرب برای این کلمه استعمال می شود معنای “نسبت” است.

توضیح بیشتر:

در کتاب شرح تصریف که از کتب متقن علم صرف است، در معانی باب تفعیل آمده است:

“… و لنسبه المفعول الی اصل الفعل، نحو فسّقته ای: نسبته الی الفسق”

مفهوم این جمله است که یکی از معانی باب تفعیل، معنای نسبت است، یعنی ریشه فعل را به شخص یا چیز دیگری نسبت می دهیم. مثلا وقتی می گوییم “فسّقتُه” یعنی به او نسبت فسق دادم یا می گوییم”کذّبته” یعنی به او نسبت دروغ دادم.

ریشه “ک، ف،ر” هم وقتی به باب تفعیل می رود، معنای نسبت را به خود می گیرد، “کفّرته” یعنی به او نسبت کفر دادم. و تکفیر که مصدر این باب است به این معناست: نسبت کفر را به کسی دادن.

نتیجه:

تکفیری یعنی کسی که به شخص یا اشخاصی نسبت کفر و بی دینی می زند و چون وهابیت ملعون به شیعیان نسبت کفر می دهند به آنان تکفیری گفته می شود.

پس ترجمه و فهم دقیق عبارات عربی و در مرتبه بالاتر ترجمه آیات قرآن کار راحتی نیست و نیاز به سال ها غواصی در کتب ادبیاتی و عرفانی و… دارد.

برگرفته از ghasedoon.ir

منبع : قاصدونتکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه + تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه | تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه ,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه, تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,تکفیر یعنی چه,

تکفیر یعنی چه

تکفیر یعنی چه

تکفیر یعنی چه

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب